krakowairport.pl

Urządzenie wspomagające pracę sokolników

Publish date

05.08

2017

Bioseco, polski start-up z Gdyni, opracował Multirejestrator - system do automatycznego rozpoznawania, śledzenia i analizowania ruchu ptaków na lotnisku. Na początku lipca urządzenie zostało zainstalowane w Kraków Airport. To jeden z trzech projektów realizowanych w Kraków Airport w pierwszej edycji pilotażowego programu KPT Scale up.

 
Projekt zakłada rozmieszczenie na terenie lotniska urządzeń wyposażonych w detektory wizyjne i audio, które wykrywają przelatujące ptaki, określają wysokość ich przelotu, trajektorię lotu oraz inne parametry jak np. wielkość. Centralny komputer zbiera informacje z całego lotniska i wysyła ją bezpośrednio na tablety, w które wyposażeni są pracownicy lotniska, którzy następnie podejmują decyzje o działaniach zapobiegawczych. W Kraków Airport zadanie odstraszania ptaków należy do sokolników, którzy mają do dyspozycji oprócz sokołów i jastrzębi także psy, samochód. Dzięki programowi zautomatyzowany zostanie również proces przygotowywania informacji o aktywności ptactwa na terenie lotniska. Tego typu raporty przygotowywane są przez zarządzającego, a następnie przekazywane m.in. do Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

 
Firma Bioseco aplikowała w wiosennej edycji akceleratora ScaleUP prowadzonego przez Krakowski Park Techniczny, którego Kraków Airport jest partnerem strategicznym. Odpowiedzialne innowacje  to część strategii biznesowej lotniska. To jeden z trzech projektów realizowanych w Balicach. Firmy aplikujące do programu dostrzegły potencjał jaki daje skomplikowany mechanizm działania lotniska oraz możliwość współpracy z doświadczonymi specjalistami z różnych dziedzin.
 
Na stronie scaleup.kpt.krakow.pl można już aplikować do 2. Edycji programu umożlwiającego  rozwój młodych firm.  Do udziału w projekcie mogą zgłaszać się polskie startupy, działające na rynku nie dłużej niż 5 lat i posiadające produkt lub działający prototyp rozwiązania B2B w jednym z trzech obszarów: Industry 4.0, IIoT lub smart city. Poza dostępem do ekspertów branżowych oraz specjalistów z zakresu business development, uczestnicy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 200 000 zł. Więcej informacji o programie na scaleup.kpt.krakow.pl.
  
O programie:
KPT ScaleUp to jeden z 10 ogólnopolskich akceleratorów realizowanych w ramach programu Start In Poland. Jego celem jest przygotowanie wybranych startupów do wdrożeń w dużych firmach oraz do zwiększenia skali ich biznesów. Całość programu akceleracyjnego odbywa się w przestrzeniach Krakowskiego Parku Technologicznego, który od 20 lat współtworzy warunki dla rozwoju przedsiębiorczości w Małopolsce. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.