krakowairport.pl

Statystyki - marzec 2019

Data Publikacji

02.04

2019

W marcu z usług krakowskiego lotniska skorzystało 604 107 pasażerów.

To 18% wzrost w stosunku do marca 2018 roku - czyli o 90 000 więcej pasażerów. Łącznie w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2019 roku obsłużono 1 633 008 pasażerów, czyli o 227 000 więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.


Pod koniec marca ogłoszona została nowa siatka połączeń Lato 2019. Pasażerowie krakowskiego lotniska będą mogli skorzystać z oferty ponad 130 połączeń, w tym 33 nowych. Nowe państwa w letniej siatce połączeń #PROSTOzKRAKOWA to Chorwacja, Gruzja, Rumunia i Islandia. Od maja w Kraków Airport pojawi się także nowy przewoźnik - Wizz Air.


#KRKtravelchallenge - Podejmij wyzwanie!
Z początkiem sezonu Lato 2019, Kraków Airport rozpoczyna kampanię #KRKtravelchallenge – to nie tylko prezentacja siatki połączeń 2019, ale przede wszystkim aktywna komunikacja z pasażerami krakowskiego lotniska. Odkrywanie nowych miejsc, poszukiwanie, spojrzenie na podróż przez pryzmat nieoczywistych wyzwań, które możemy podjąć w trakcie naszych wypraw – czy to będzie lot paralotnią w górach Gruzji, udział w winobraniu w Bordeaux, czy też smaki i zapachy włoskich miast.

13 dobrych praktyk Kraków Airport wyróżnionych w Raporcie „Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre praktyki”.
Krakowskie lotnisko znalazło się w gronie 15 małopolskich przedsiębiorstw, których praktyki z zakresu CSR zostały ujęte w 17. edycji Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Wśród rekordowej liczby 13 praktyk Kraków Airport opisanych w tegorocznej publikacji Forum Odpowiedzialnego Biznesu jest 6 praktyk długoletnich, prezentowanych w poprzednich edycjach Raportu i aż 7 działań zainicjowanych przez lotnisko w 2018 roku. Wyróżnione praktyki krakowskiego lotniska to:

 

Ład organizacyjny:

 • Kodeks etyki Kraków Airport;
 • Raport zrównoważonego rozwoju Kraków Airport za rok 2017;

Praktyki z zakresu pracy:

 • Lotniskowa Służba Ratowniczo-Gaśnicza w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym;
 • Eskadra kpt. Michałka – akcja charytatywna;
 • Program wolontariatu pracowniczego „Wspieramy Wolontariuszy” (praktyka długoletnia publikowana od edycji 2016);

Środowisko:

 • Mapa ginącego świata;
 • Stacja ładowania pojazdów elektrycznych;

Zagadnienia konsumenckie:

 • Szkolenia z zakresu obsługi osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej sprawności ruchowej;
 • Aplikacja mobilna Kraków Airport (praktyka długoletnia publikowana od edycji 2016);

Zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej:

 • Program Grantowy „Blisko Lotniska“;
 • Konkurs Grantowy "Wspieramy Sąsiadów” (praktyka długoletnia publikowana od edycji 2013);
 • Program praktyk „Need Help” (praktyka długoletnia publikowana od edycji 2016);
 • Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport (praktyka długoletnia publikowana od edycji 2017).

 

 

Program Blisko lotniska
W Kraków Airport ruszył program „Blisko lotniska”. To Program Grantowy Kraków Airport, polegający na finansowym wsparciu projektów infrastrukturalnych, realizowanych na terenie ośmiu sołectw położonych najbliżej krakowskiego portu lotniczego. Został przygotowany z myślą o mieszkańcach Aleksandrowic, Balic, Rząski, Szczyglic, Cholerzyna, Chrosnej, Mnikowa i Morawicy.


Celem programu jest dofinansowanie projektów infrastrukturalnych, które zakładają zagospodarowanie przestrzeni publicznej oraz nadanie jej określonych, trwałych cech funkcjonalnych. Projekty mogą dotyczyć także zakupu maszyn, urządzeń, pojazdów, które będą służyły lokalnej społeczności sołectw wskazanych w regulaminie. Wnioski programowe można zgłaszać do 30 kwietnia 2019 r. 

 


Program akustyczny dla mieszkańców
Kraków Airport ogłosi nowy „Program poprawy komfortu akustycznego dla mieszkańców Obszaru Ograniczonego Użytkowania dla lotniska Kraków-Balice”, w ramach którego mieszkańcy będą mogli skorzystać ze wsparcia przy wymianie stolarki o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Wedle jego założeń po zgłoszeniu wniosku, lotnisko na własny koszt przeprowadzi pomiar akustyczny i jeśli budynek zostanie zakwalifikowany, mieszkaniec otrzyma dofinansowanie na wymianę stolarki okiennej. Wnioski można składać do 12 kwietnia.

 

 

Ćwiczenia dla pasażerów
Od dnia 1.04.2019 r. Kraków Airport kontynuuje współpracę z firmą Happy Healthy, w ramach której pasażerom odlatującym z naszego lotniska oferowane będą krótkie sesje ćwiczeń krążeniowo-oddechowych, przygotowujące pasażerów do lotu samolotem. Ćwiczenia będą oferowane pasażerom w poniedziałki, wtorki i piątki w godzinach 10:00 – 13:00 oraz dodatkowo w niektóre soboty.


W dniu 6.04.2019 r. przypada Dzień Aktywności Fizycznej. Z tej okazji w Kraków Airport zorganizowana zostanie dłuższa (6h) sesja ćwiczeń z trzema instruktorami. Trenerzy personalni będą zachęcać naszych pasażerów do podjęcia aktywności fizycznej. W niektórych miejscach terminalu, pojawią się również naklejki podłogowe z informacją o ilości kalorii, którą spalimy wybierając schody zamiast schodów ruchomych.