krakowairport.pl

Oferta

 1. 1. Groups

  • Wycieczka CEL (zwiedzanie Centrum Edukacji Lotniczej)

   Zajęcia edukacyjne realizowane w pomieszczeniach Centrum Edukacji Lotniczej zaaranżowanych na terminal pasażerski oraz wyposażonych w specjalistyczną infrastrukturę terminalową (m.in. Punkt Informacji Lotniskowej, stanowiska Check-in, Punkt Kontroli Bezpieczeństwa). Podczas wycieczki precyzyjnie omawiana jest ścieżka pasażera odlatującego z bagażem rejestrowanym, tj. niezbędne czynności, jakich musi dokonać pasażer przed rozpoczęciem podróży samolotem.  Uczestnikami mogą być osoby w  każdym wieku.


   SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ

  • Wycieczka CEL + Terminal

   Zajęcia edukacyjne realizowane w pomieszczeniach Centrum Edukacji Lotniczej oraz w ogólnodostępnej części terminala pasażerskiego Kraków Airport. Zajęcia podzielone są na dwa bloki: zajęcia w pomieszczeniach Centrum Edukacji Lotniczej zaaranżowanych na terminal pasażerski i wyposażonych w specjalistyczny sprzęt oraz wycieczka po terminalu ze szczególnym uwzględnieniem najistotniejszych elementów z punktu widzenia pasażera. Podczas zajęć prezentowana jest ścieżka pasażera odlatującego z bagażem rejestrowanym, omawiana jest specyfika funkcjonowania lotniska oraz przybliżane są wybrane zagadnienia o tematyce lotnictwa cywilnego. Zajęciom towarzyszom zajęcia logiczne, w tym konkursy. Uczestnikami mogą być osoby w każdym wieku zorganizowane w grupy liczące od 5 do 40 osób. W ramach wycieczki wyjście na taras widokowy. Uczestnikami mogą być osoby w wieku od 5 lat.


   SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ

  • Wycieczka CEL + Teatrzyk

   Zajęcia podzielone są na dwa bloki: inscenizacja teatralna w sali teatrzykowej Centrum Edukacji Lotniczej oraz zajęcia w sali ogólnodostępnej zaaranżowanej na terminal pasażerski. Zajęcia mają na celu przybliżenie najważniejszych czynności pasażera przed odlotem w formie teatrzyku kukiełkowego, któremu towarzyszą zabawy i konkursy. Tematyka teatrzyków przygotowana pod kątem uczestników w wieku od 5 do 7 lat.


   SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ

  • Wycieczka CEL + Lekcja tematyczna

   Zajęcia realizowane w sali historycznej/kinowej/multimedialnej oraz sali ogólnodostępnej Centrum Edukacji Lotniczej. Zajęcia podzielone są na dwa bloki: prezentacja multimedialna na wybrany przez Zamawiającego temat oraz zajęcia o tematyce lotnictwa cywilnego, w tym omówienie ścieżki pasażera odlatjącego z bagażem rejestrowanym. W trakcie zajęć odbywają się także konkursy i zabawy logiczne utrwalające wiedzę. Lista tematów lekcji do wyboru na etapie dokonywania rezerwacji. Uczestnikami mogą być osoby w wieku od 8 lat. SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ

    

  • Spotkania zawodoznawcze

  • Szkolenia i praktyki

  • Warsztaty lotniskowe

   Kraków Airport świętuje 100-lecie Lotnictwa Polskiego. Z tej okazji Centrum Edukacji Lotniczej przygotowało grę terenową, która przybliża wiedzę o historii lotnictwa w Polsce oraz funkcjonowaniu lotniska w Krakowie. W pełni interaktywna gra daje uczestnikom możliwość obcowania tak z wiedzą o historii, jak i uzycia wyobraźni i spróbowania swoich sił z pomocą najnowszych technologii opartych o urządzenia typu beacon. To również doskonała okazja do rozwoju umiejętności nawigacyjnych i topograficznych w oparciu o pracę z mapą. Zabawa z historią lotnictwa możliwa w ramach programów Wycieczka CEL z Lekcją tematyczną. Wiek uczestników: 15+. SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ

    

 2. 2. Indyvidual guests

  • Program Centrum Edukacji Lotniczej + terminal pasażerski + taras widokowy

   Zajrzyj do nas i zobacz co kryje się za zamkniętymi drzwiami lotniska. Czekają na Ciebie: terminal pasażerski "w pigułce" oraz w realnej skali, taras widokowy, a także humanoidalny robot, symulator lotów, wyjątkowe doświadczenia fizyczne i wiele, wiele innych atrakcji.

    

   Nie ma ograniczeń wiekowych, a minimalna wielkość grupy niezbędna do realizacji produktu to 5 osób.  SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ

    

    

   Foto: Piotr Olejniczak.

  • Warsztaty lotniskowe

   Zajęcia o tematyce lotniczej i podróżniczej. Podczas warsztatów poprzez zajęcia specjalistyczne przybliżana jest ścieżka pasażera z bagażem rejestrowanym, jak również tematyka lotnictwa cywilnego. Zajęcia przygotowane z myślą o uczestnikach indywidualnych. Każdorazowo w kalendarzu rezerwacji dostępna jest informacja o tematyce danych warsztatów oraz sugerowanym wieku uczestników.

    

   SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ

  • Imprezy okolicznościowe

   Animacje o tematyce lotniczej. Oferta skierowana jest do Uczestników w każdym wieku, zwłaszcza do dzieci, które w niezwykłym miejscu chcą świętować swój szczególny dzień. Impreza okolicznościowa obejmuje przygotowanie, organizację i przeprowadzenie urodzin/imienin oraz innych okazji do świętowania. W trakcie 2,5-godzinnego spotkania realizowany jest szereg zajęć, konkursów i zadań mających na celu zaszczepienie pasji do podróży, samolotów i lotnisk. Organizator nie zapewnia poczęstunku. Zamawiający ma możliwość skorzystania z vendingów usytuowanych w Centrum Edukacji Lotniczej lub zapewnienia poczęstunku dla swoich gości we własnym zakresie, na podstawie wcześniejszej zgody pracownika Zespołu CEL.


   SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ

  • Warsztaty lotniskowe

   Niepowtarzalne, aktywne, ciekawe i angażujące, a przede wszystkim wesołe i bezpieczne - to właśnie nasze lotnicze campy wakacyjne przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych. Zaczynamy już od lipca!

    

   Oferta przygotowana dla dzieci w wieku od pierwszej klasy szkoły podstawowej do 10-go roku życia.

   Istnieje możliwość skorzystania z jednego warsztatu lub wykupienia pakietu 5-dniowego, na który składają się m.in.:

   Dzień historyczny - przybliżenie historii lotnictwa na świecie i w Polsce. Warsztaty zawierają gry i zabawy o tematyce historycznej, tematyczne warsztaty plastyczne, a także prezentacje tematyczne.
   Dzień pasażera - poznanie ścieżki pasażera z bagażem rejestrowanym w formie gier, zabaw i konkursów, dzięki którym najmłodsi uczestnicy staną się ekspertami w zakresie przygotowania do podróży samolotem i samego jej przebiegu. Każdy uczestnik przejdzie całą ścieżkę podczas wycieczki CEL.
   Dzień załogi Penguin Airlines - podczas gier, zabaw i wyścigów uczestnicy poznają tajniki pracy na pokładzie samolotu.
   Dzień zawodów na lotnisku - zajęcia pokażą kto pracuje na lotnisku, pozwolą wcielić się w poszczególne służby oraz poznać ich pracę w konkursach i zabawach przybliżających poszczególne sylwetki.
   Dzień kosmiczny - dzięki różnym aktywnościom, doświadczeniom i konkursom uczestnicy odkryją tajemnice kosmosu i lotów kosmicznych.
    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

   Cena:

   - udział w campie przez jeden dzień: 85,00 zł/os,

   - udział w pełnym programie (pięć dni): 400,00 zł/os.

    

   Dla każdego uczestnika moc atrakcji, II śniadanie, obiad, lotniskowe gadżety oraz wielki pakiet wiedzy, dzięki której Państwa dziecko przełamie strach przed lataniem i odkryje w sobie nowe pasje.

    

   Dni i godziny zajęć:

   - od poniedziałku do piątku w godz. od 09:00 do 15:30

    

   Terminy campów dla młodszej grupy:
   - 2-6 lipca,

   - 16-20 lipca,

   - 30 lipca - 3 sierpnia.

    

   Harmonogram - kliknij

    

   Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja - SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ

 3. 3. Souvenirs

  • Folding bottle

   Our latest gadget is an element promoting a healthy lifestyle and pro-ecological attitudes. Due to features such as reuse and compact storage, our folding bottle is ideal for both everyday use and hiking.

    

    

   Fot. Piotr Olejniczak

    

   Available only at our store.

   price: PLN 10,00 /piece

  • Baseball cup

   Do you want to be a pilot? Start with a cap from the Aviation Education Centre and feel like a member of the Penguin Airlines crew!
    

    

   Fot. Piotr Olejniczak

    

   Available only at our store.

   price: PLN 10,00 /piece

  • Woden yo-yo

   This is no ordinary toy, but a way of life and real hobby! There are different styles of yoying and tricks for spectacular shows. Spinning Maxwell's wheel - because that's the real name of "yoyo" - has absorbed children and adults so much that championships are organised!

    

   Did you know that by playing yoyo you learn the rules of gravity and rotation motion? This simple gadget will also help you understand physics better.

    

    

   Fot. Piotr Olejniczak

    

   Available only at our store.

   price: PLN 5,00 /piece

  • Wynajem sal

   The original construction of the blocks and their special combination gives extraordinary possibilities of shaping the forms. Get involved completely!

    

   AEC's construction block sets develop imagination, concentration, spatial sense, planning, coordination and teamwork skills. Blocks stimulate creative thinking about spatial forms. Start training the basic skills that every pilot or air traffic control employee needs to have today.

    

   Fot. Piotr Olejniczak

    

   Only in AEC you will find sets from which you can make at least four different aircraft models: fighter, helicopter civil low-wing and high-wing aircraft. The blocks are ecological and durable. They can be assembled many times.
   Polish product, made with respect for nature.

    

   Available only at our store.

   price: PLN 10,00 /set

  • Wooden eco-magnets

   Original, ecological and colorful. Yes - colourful, because you can paint your own eco-magnets with included crayons. A great souvenir from your visit to the airport! Use your imagination and color your memorable gadgets, write the date od your visit to AEC, etc. on it.

    

   Our offer includes:
   AEC Penguin
   Space rocket
   Balloon
   Passenger aircrafts
   Fighter.

    

   Fot. Piotr Olejniczak

    

   Available only at our store.

   price: PLN 5,00 /set

  • Eco-friendly wooden 3D puzzles (airplanes)

   3D puzzles on wooden sheets are great fun for not only children! Each model can be assembled without glue and then freely painted. A great souvenir for you and your loved ones.

    

   Fot. Piotr Olejniczak

    

   Available only at our store.

   price: PLN 10,00 /set

  • Wynajem sal

   Have you ever dreamt about becoming a pilot? Are you a great fan of aviation?

    

   The special pilot’s mug is the best gadget you should have in your collection.

    

    

    

   Available only at the Aviation Education Center.

   price: PLN 10,00 /unit

  • The penguin toy

   Traditional, simple in form and at the same time stimulating the imagination of the child toy-gadget.

    

   Your new penguin friend will surely make you feel good every day and brick back the memories of your visit to the airport.

    

    

   Fot. Piotr Olejniczak

    

   Available only at our store.

   price: PLN 10,00 /piece

  • Wynajem sal

  • Backpack-sack

   With the AEC backpack all travel gadgets you will always be able to carry with you!

    

    

   Fot. Piotr Olejniczak

    

   Available only at our store.

   price: PLN 10,00 /piece

  • Paintable backpack-sack

   Keep all your travel gadgets with you at all times in a backpack that you can paint according to your idea!

    

    

   Fot. Piotr Olejniczak

    

   Available only at our store.

   price: PLN 10,00 /piece

  • Ecological bag

   Cotton, capacious and with long handles - this is our shopping bag. Each one is navy blue color with a white logo of the Aviation Education Centre. This gadget is eye-catching. Don't wait! Buy while visiting us and enjoy a new , practical gift.

    

   Fot. Piotr Olejniczak

    

   Available only at our store.

   price: PLN 10,00 /piece

  • Wynajem sal

   The latest edition of the booklet "An aviation adventure at the Krakow Airport Aviation Education Center" was prepared especially for the youngest aviation enthusiasts. It contains content about the history of Polish aviation and the principles of preparation for air travel as well as its course.

    

   The edition includes logic puzzles, rebuses and many other interesting forms of learning through play. The material can be used to enhance everyday activities at school about subjects in the field of aviation, as well as to play together at home.

    

   The book is available only at the Aviation Education Center, only Polish version.

   price: PLN 3,00 /unit

    

  • Wynajem sal

 4. 4. Materials for teachers

  • Achieve the goal! - free workshops for teachers

   We cordially invite teachers of kindergartens, primary schools, secondary schools and industry schools to participate in one of a kind, free workshops prepared especially for you!

   During the meeting, we will present the possibilities of conducting classes dedicated thematically to specific age groups and focusing on all issues related to the safety of children and young people during travel. Workshop participants will also have the opporutnity to visit the Aviation Education Centre which is an excellent didactic medium.

   We will tell you how your students can begin their aviation adventure at school and how to remember better the principles of safe travel and find passion for aviation and related fields of study.

  • Lesson plan - classes I-III

   We encourage you to download the lesson plan for classes I-III "Safety of children in air travel" prepared by the Team of the Aviation Education Centre.

   Free downloads are available below:
   Children's safety in air travel - a learning scenario - download

   Attachments to the script  (available only in Polish version);
   The silhouette of an airplane
   Identity card specimens
   A specimen of a boarding pass with a description
   Comparison of hand luggage and checked-in baggage
   What can you take on a plane? - work cards
   What can you take on a plane? - answers to the work card
   The safety of children in air travel - leaflet
   List of items prohibited for carriage in air transport
   CITES: list of plant and animal species prohibited for transboundary trade and products derived therefrom
   What happens on a plane board before takeoff
   "Fly Wisely, Be Safe" - leaflet from the Civil Aviation Authority
   Lesson summary - work card
   Lesson summary - answers to the work card

   "Safety of children in air travel" is a new program cycle of th Aviation Education Centre. Thanks to the developed scenarios, you can also join our action and actively raise students awareness of broadly understood travel safety -from airport procedures to species of fauna and flora protected by the so-called CITES Convention.

  • Lesson plan - classes IV-VIII

   We encourage you to download the lesson plan for classes IV-VIII "Safety of children in air travel"
   Free downloads are available below:
   Children's safety in air travel - a learning scenario - download

   Attachments to the script (availble only in Polish version):
   Airport services and their tasks - work card
   Airport services and theis tasks - answers to the work card
   Identity card specimens
   A specimen of a boarding pass with a description
   Comparison of hand luggage and checked-in baggage
   List of things prohibited in air transport
   What can you take on a plane? - work cards
   What can you take on a plane? - answers to the work card
   Active shooter - rules of conduct
   CITES leaflet - list of spacies of plants and animals prohibited for transboundary trade and products derived therefrom
   Examples of prohibited items for cross-border transport - work card
   Examples of prohibited items for cross-border transport - answers to the work card
   The Civil Aviation Authority's drones leaflet
   The Civil Aviation Authority's lasers leaflet
   Kraków Airport leaflet - Children's safety in air travel
   Lesson summary - work card
   Lesson summary - answers to the work card

   "Safety of children in air travel" is a new program cycle of th Aviation Education Centre. Thanks to the developed scenarios, you can also join our action and actively raise students awareness of broadly understood travel safety -from airport procedures to species of fauna and flora protected by the so-called CITES Convention.

  • Wynajem sal

  • Documentary film: Professions at the airport

   Krakow Airport especially for those interested in working at the airport has produced a film showing competitions which took place at the Krakow Airport. The lengthy documentary production shows a multitude of competitions through the prism of work of the Terminal Coordinator  who cooperates daily with many services at the airport. Watching this film you can learn who works at the airport, what is required of the candidates for particular positions, as well where and how to apply for the job.

    

   Title: “Competition at the airport, the day of life of Terminal Service Coordinator”

   Duration: 43 minutes

   Production: John Paul II International Airport Krakow-Balice sp. z o.o., A.D. 2018

    

   The material is broadcast only at the Aviation Education Center.

   Price: depends on booking option.

    

  • Wynajem sal

   Children's safety in air travel. Key tips and rules - leaflet
   The leaflet organizes the most important issues concerning the organization of a child's air travel, including a child travelling without a parent/legal guardian and a child - a passenger with a disability. We encourage you to download the following material and discuss the issues with your students in schools and kindergartens.
    

    

   Available only in Polish version.

    

    

  • Drive and fly safely.


   A joint information campaign beetwen Kraków Airport and the Voivodeship Inspectorate of Road Transport in Kraków is aimed at increasing the safety of children on the road by reaching tour operators with instructions on how to report coach inspections prior to the start of a tour even better.

 5. 5. Wynajem sal

  • Wynajem sal

 6. 6. Drinks & Snacks

  • Vending machines pricelist

   Na terenie Centrum Edukacji Lotniczej znajdują się automaty vendingowe z ciepłymi i zimnymi napojami, przekąskami oraz drobnymi gadżetami. Serdecznie zachęcamy do korzystania z powyższej oferty.

    

   Uwaga: płatność wyłącznie w bilonie lub kartą.

    

   Szczegółowy cennik napojów i przekąsek

    


   Dostawa i serwis urządzeń vendingowych:

        

   www.coffee-break.pl
   biuro@coffee-break.pl
   kom. +48 500 476 475