krakowairport.pl

Każdy może uratować życie

Data Publikacji

19.01

2018

Szybka reakcja i sprawne udzielenie pomocy pasażerowi krakowskiego lotniska.

fot. Kraków Airport
fot. Kraków Airport

W sytuacji nagłego zatrzymania krążenia najważniejsze są pierwsze minuty. Przed południem jeden z pasażerów zasłabł w pobliżu punktu informacji lotniskowej. Pracownik Słuzby ochrony Lotniska niezwłocznie sięgnął po jeden z Automatycznych Zewnętrznych Defibrylatorów AED i udzielił mu pomocy. Pasażer po odzyskaniu funkcji życiowych został przewieziony karetką do jednego z krakowskich szpitali.

Na terenie lotniska zamontowanych jest sześć Automatycznych Zewnętrznych Defibrylatorów (AED). Dzięki szybkiej reakcji światków zdarzenia wzrasta szansa na przeprowadzenie skutecznej akcji resuscytacyjnej. Dlatego w razie konieczności każdy bez wahania powinien sięgnąć po defibrylator.

Defibrylatory AED znajdują się w strefie ogólnodostępnej (przy obu punktach Informacji Lotniskowej oraz przy punkcie kontroli bezpieczeństwa), w strefie airside (przy sklepie Aelia oraz przy stanowiskach straży granicznej w strefie Non-Schengen), a także w terminalu VIP.

 

fot. Kraków Airport


Nad całokształtem bezpieczeństwa medycznego pasażerów oraz pracowników Kraków Airport, przez 24/h na dobę, czuwa Zespół Zabezpieczenia Medycznego Portu. Szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz użycia defibrylatorów AED dla pracowników Kraków Airport prowadzone są cykliczne przez Szefa Zabezpieczania Medycznego Portu.