krakowairport.pl

Kraków Airport Mecenasem Kultury Krakowa Roku 2015

Data Publikacji

16.11

2016

14 listopada podczas uroczystości w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa krakowskie lotnisko zostało uhonorowane tytułem Mecenasa Kultury Krakowa 2015. Srebrną statuetkę z rąk Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego w kategorii Donator odebrał prezes Radosław Włoszek.

Srebrna statuetka w kategorii
Srebrna statuetka w kategorii

Kraków Airport został doceniony za "stałe i znaczące współfinansowanie instytucji i wydarzeń kulturalnych związanych z Krakowem". Do konkursu nominowało lotnisko aż trzech partnerów tj. Teatr Łaźnia Nowa, Stowarzyszenie Willa Decjusza oraz Krakowskie Towarzystwo Przemysłowe.

 

Kraków Airport od wielu lat jest mecenasem Opery Krakowskiej oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Dzięki współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym krakowskie lotnisko jest obecne na najważniejszych wydarzeniach kulturalnych w Krakowie. Wszystkie działania realizowane przez port wraz z instytucjami kultury są spójne z wizerunkiem Spółki, jako firmy odpowiedzialnej i wrażliwej na dziedzictwo kulturalne Krakowa i Małopolski. Ponadto od kilku lat Kraków Airport organizuje konkurs grantowy, którego zadaniem jest wspieraniem lokalnych inicjatyw, w tym kulturalnych, z gmin sąsiadujących bezpośrednio z lotniskiem.
 
W tym roku tytuł Mecenasa Kultury Krakowa 2015 został przyznany po raz 20. Do tegorocznej edycji zgłoszono 33 wnioski o nadanie tytułu Mecenasa Kultury Krakowa 2015, w tym 18 w kategorii Donator, 9 w kategorii Sponsor oraz 6 w kategorii Patron Medialny. Na wniosek Bractwa Mecenatu Kultury Krakowa, Prezydent Miasta Krakowa uhonorował w tym roku dziesięć podmiotów.

Tytuł „Mecenas Kultury Krakowa” przyznawany jest corocznie za poprzedni rok kalendarzowy w czterech równorzędnych kategoriach:
•    Kategoria Donator – za stałe i znaczące współfinansowanie instytucji i wydarzeń kulturalnych związanych z Krakowem (np. darowizny, dotacje) – oceniana według kryterium zarówno wysokości wkładu finansowego jak i ciągłości mecenatu nad jednym podmiotem lub przedsięwzięciem.
•    Kategoria Sponsor za najciekawszą formę i efektywność mecenatu – ustalona według kryterium najlepszego i niekonwencjonalnego pomysłu.
•    Kategoria za działania na rzecz ochrony zabytków – tytuł ten przyznawany jest osobom lub podmiotom, które w danym roku kalendarzowym zainwestowały własne środki finansowe na rewaloryzację lub restaurację zespołów, obiektów zabytkowych lub ich części albo też dzieł sztuki zlokalizowanych na terenie miasta Krakowa.
•    Kategoria Patron Medialny – według swobodnego uznania Bractwa przy uwzględnieniu ilości i jakości przedsięwzięć o charakterze medialnym.