krakowairport.pl

ŚDM w Kraków Airport - podsumowanie

Data Publikacji

10.08

2016

9 sierpnia odleciał z Krakowa ostatni samolot wyczarterowany w związku z ŚDM. Krakowskie lotnisko w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży obsłużyło 208 dodatkowych operacji lotniczych.W okresie od 19 lipca do 8 sierpnia z lotniska skorzystało około 40 tys. pasażerów (pielgrzymów). Tuż po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży dwukrotnie przekroczono rekordową liczbę 20 tys. obsłużonych pasażerów w ciągu jednego dnia.

 

PRZYLOTY
Pierwszy pasażer przyleciał na ŚDM 16 lipca. Najwięcej dodatkowych samolotów z pielgrzymami było w poniedziałek (25 lipca) i we wtorek (26 lipca) – odpowiednio 9 i 7 rejsów. Z kolei rekordowa liczba pasażerów przyleciała do Krakowa w niedzielę (24 lipca) oraz w poniedziałek (25 lipca) – odpowiednio 10312 i 10453. W pozostałe dni liczba ta nie przekroczyła 10 tys. pasażerów.
 
WYLOTY
Najwięcej dodatkowych samolotów z pielgrzymami było w poniedziałek 1 sierpnia – w sumie 30 dodatkowych rejsów. W pierwszych dwóch dniach sierpnia odleciała z Krakowa rekordowa liczba pasażerów – odpowiednio 13200 i 12015. Rekordowa liczba pasażerów skorzystała z infrastruktury lotniska w dniu 1 sierpnia – 22552. Dzień później (2 sierpnia) również obsłużono ponad 20 tys. pasażerów – 20158. Ostatni lot czarterowy związany z ŚDM miał miejsce 9 sierpnia.
 
OBSŁUGA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
W okresie Światowych Dni Młodzieży przylatywały i wylatywały z Krakowa grupy osób niepełnosprawnych. Wszystkie osoby niepełnosprawne (zarówno te zgłoszone, jak i niezgłoszone wcześniej) zostały obsłużone wg najwyższego standardu oczekiwania na udzielenie pomocy (czas oczekiwania maksymalnie 10 minut (odlot), 5 minut (przylot).
 
INFORMACJE DLA PASAŻERÓW
W czasie Światowych Dni Młodzieży na terenie lotniska pracowało 70 wolontariuszy z Polski, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Kanady, Niemiec, Włoch, Rumunii, Malezji, Chorwacji i Wietnamu. Od 23 lipca do 3 sierpnia pracownicy punktów informacji oraz całodobowego Call Centre, pomogli łącznie 19021 osobom. Rekord padł 1 sierpnia kiedy to do punktu informacji zgłosiło się 2097 osób, (średnio ponad 100 zapytań w ciągu godziny pracy punktu). Od 11 lipca na stronie lotniska www.krakowairport.pl uruchomiono specjalną zakładkę dedykowaną ŚDM. Znajdowały się tam wszystkie bieżące informacje związane z obsługą tego wydarzenia oraz jego ewentualnym wpływem na funkcjonowanie lotniska. Aktualne informacje można było również śledzić w mediach społecznościowych Kraków Airport (Facebook, Twitter).