krakowairport.pl

Nowości CEL - przekonaj się, że nauka nie musi być nudna!

 

Podczas wizyty poznasz nie tylko podstawowe akspekty dotyczące procedur lotniskowych, ale także dowiesz się dużo o bezpiecznym i świadomym podróżowaniu, zasadach pakowaniu bagażu podręcznego, kulturze zachowania na pokładzie samolotu, a nawet podróżach kosmicznych. Wszystko to dzięki zupełnie nowym, zaskakującym i w pełni interaktywnym przestrzeniom, na których poruszamy tematykę taką jak m.in.:

 

Konwencja CITES

Ekspozycja prezentuje problematykę gatunków fauny i flory zagrożonych wyginięciem. Dzięki współpracy z Ministerstwem Środowiska RP oraz krakowskimi oddziałami Służby Celnej i Celno-Skarbowej na wystawie znalazły się eksponaty pochodzące z przemytu - pochodne gatunków zagrożonych, takie jak naszyjnik z zębów kota afrykańskiego czy spreparowana głowa aligatora.

 

 

 

 

 Spakuj bagaż

Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na kwestię odpowiedniego i zgodnego z przepisami pakowania bagażu oraz podkreślenie, że nawet przedmioty codziennego użytku nie zawsze mogą lecieć z nami samolotem. Za ilustrację służy ponad 1200 przedmiotów przypominających te rekwirowane podczas kontroli.

 

 

 

 

 

 Sala Samolotowa

Wnętrze statku powietrznego - idealne miejsce do omawiania podstawowych zasad etykiety na pokładzie czy też procedur związanych z bezpieczeństwem podczas lotu. Przedstawiamy tutaj także budowę statku powietrznego oraz tajniki pracy personelu pokładowego.

 

 

 

 

 

 VR Marshaller Room

To nasz stały punkt programu, gdy rozmawiamy o nowych technologiach w lotnictwie. Sala w nowej odsłonie prezentuje w wirtualnej rzeczywistości realia pracy Koordynatorów Ruchu Lotniczego Naziemnego, potocznie zwanych Marszałkami.

 

 

 

 

 

 

 Kosmos

Od Układu Słonecznego, przez zjawiska stref czasowych, po najnowsze technologie kosmiczne i zabawę specjalnie skonstruowanymi panelami manipulacyjnymi w dwóch wersjach – dla dzieci i dorosłych. Przyjrzymy się również dokładniej zagadnieniom fizyki w lotnictwie, wychodząc od tak podstawowych praw, jak grawitacja, opór powietrza czy siła nośna. To tutaj spotkacie też naszego wyjątkowego kolegę - robota humanoidalnego, który specjlanie dla Was zagra muzykę z filmu "Gwiezdne Wojny".

 

 

 

Korytarz Vinci

Korytarz Leonarda da Vinci jest podróżą w czasie do okresu, w którym ten genialny artysta, określany często jako najwszechstronniej utalentowany człowiek w historii, tworzył swoje dzieła. Jednym z interesujących go obszarów była właśnie dziedzina lotnictwa. Da Vinci opracował m.in. wyprzedzającą jego czasy koncepcję śmigłowca, którego model będziecie mogli u nas zobaczyć.

 

 

 

 Rezerwacja już możliwa! Kliknij tutaj.

 Zapraszmy też do obejrzenia video z otwarcia opisanych powyżej nowych przestrzeni - kliknij.