Leć
#PROSTOzKRAKOWA

Lille

Leżące przy granicy z Belgią Lille, stolica regionu Hauts-de-France i departamentu Nord, ma za sobą przemysłowe, górniczo-hutnicze dzieje. Jeszcze wcześniej, w średniowieczu, było głównym ośrodkiem słynącego z produkcji i handlu suknem hrabstwa Flandrii. Jak przystało na miasto przygraniczne, mieszały się tu od wieków wpływy francuskie i niderlandzkie.

Dziś miastu najbliżej do miana zagłębia sztuki. A to za sprawą bogatych zbiorów sztuki prezentowanych w tutejszych muzeach, a także szacunku, jakim otacza się niepowtarzalne dziedzictwo architektoniczne flandryjskiej stolicy, pełne kontrastów między przeszłością a teraźniejszością.

Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od starówki, czyli Vieux-Lille, pełnej wąskich, brukowanych uliczek, przy których stoją odnowione kamienice z XVII i XVIII wieku. Mieszczą się w nich ekskluzywne butiki, urocze kawiarnie i sklepiki ze słodyczami. Znajdujące się w tutejszych muzeach zbiory sztuki plasują Lille na drugim miejscu w kraju, po paryskim Luwrze. Zaś nowoczesny, młodzieżowy styl metropolii podkreślają mijane na każdym kroku barwne murale.

Zobacz rozkład Kup bilet

Paryż

Paryż to zawsze dobry pomysł – mawiała Audrey Hepburn. Trudno się z nią nie zgodzić – szczególnie teraz, gdy miasto otulają przyjemne promienie jesiennego słońca. Paryż to nie tylko słynna na cały świat wieża Eiffla, Luwr, Łuk Triumfalny i Pola Elizejskie pełne ekskluzywnych butików i eleganckich restauracji. Paryskie życie toczy się tutaj także poza utartym, turystycznym szlakiem – w wielu urokliwych i nieoczywistych miejscach, które warto odkryć, by lepiej poznać bogatą historię tego miasta oraz poczuć jego niepowtarzalną atmosferę. Zwłaszcza że wiele tych sekretnych miejsc znajduje się tuż obok znanych zabytków.

Dowiedz się więcej Zobacz rozkład

Kup bilet