krakowairport.pl

Wirtualna rzeczywistość do szkolenia marszałków

Data Publikacji

08.09

2017

Trwają testy KRK Marshaller Demo, jednego z trzech projektów, realizowanych w Kraków Airport w ramach pierwszej edycji programu KPT ScaleUp. Projekt zakłada wykorzystanie symulatora do szkoleń koordynatorów ruchu lotniczego naziemnego w wirtualnej rzeczywistości.

 

Realizatorem projektu jest małopolski start-up Simpro sp. z o.o., który projektuje symulatory szkoleniowe w wirtualnej rzeczywistości dla profesjonalistów z branży infrastruktury krytycznej.

 

Zastosowanie w projekcie KRK Marshaller Demo fotogrametrii oraz zaawansowanych technik wirtualizacji pozwoliło realistycznie odwzorować płytę lotniska, terminal oraz samoloty. Projekt Simpro sp. z o.o. zakłada stworzenie programu pozwalającego na przeniesienie specjalistycznych szkoleń dla personelu do wirtualnej rzeczywistości – KRK Marshaller Demo to jego pierwszy etap.

 

Dzięki sprawdzonym innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym takich firm jak HTC, możliwe jest realistyczne odwzorowanie charakteru pracy personelu na różnych stanowiskach. Szkolenia w wirtualnej rzeczywistości pozwalają też na przećwiczenie różnorodnych scenariuszy kryzysowych oraz symulowanie autentycznego zachowania pracowników na różnych stanowiskach.

 

 

Projekt KRK Marshaller Demo zakłada symulację pracy na stanowisku koordynatora ruchu lotniczego naziemnego zwanego „marszałkiem” (od ang. słowa „marshaller”). Marszałek to pracownik, który po wylądowaniu samolotu na lotnisku przejmuje bezpośrednio od pracowników Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej odpowiedzialność za samolot i pasażerów. Pilot podążając za samochodem marszałka (tzw. follow me) kołuje na odpowiednie stanowisko na płycie postojowej samolotów. Tam marszałek za pomocą latarek, wykorzystując międzynarodowy system znaków, ustawia statek powietrzny. Dzięki temu możliwe jest sprawne i bezpieczne manewrowanie pojazdów firm zajmujących się m.in. obsługą pasażerów i ich bagażu, tankowaniem, dostawą cateringu, a w zimie odladzaniem.

 

Kraków Airport wspiera nowoczesne rozwiązania. Nowe technologie i odpowiedzialne innowacje to część strategii biznesowej lotniska. Na stronie scaleup.kpt.krakow.pl można już aplikować do 2. edycji programu umożlwiającego rozwój młodych firm. Do udziału w projekcie mogą zgłaszać się polskie startupy, działające na rynku nie dłużej niż 5 lat i posiadające produkt lub działający prototyp rozwiązania B2B w jednym z trzech obszarów: Industry 4.0, IIoT lub smart city. Poza dostępem do ekspertów branżowych oraz specjalistów z zakresu business development, uczestnicy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości do 200 000 zł. Więcej informacji o programie na www.scaleup.kpt.krakow.pl

  

O programie:

KPT ScaleUp to jeden z 10 ogólnopolskich akceleratorów realizowanych w ramach programu Start In Poland. Jego celem jest przygotowanie wybranych startupów do wdrożeń w dużych firmach oraz do zwiększenia skali ich biznesów. Całość programu akceleracyjnego odbywa się w przestrzeniach Krakowskiego Parku Technologicznego, który od 20 lat współtworzy warunki dla rozwoju przedsiębiorczości w Małopolsce. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.