Podsumowanie 2019 roku w Kraków Airport

Powitanie 8-milionowego pasażera, otrzymanie akredytacji ACI Customer Expierience, czy ogłoszenie przez PLL LOT nowego połaczenia #PROSTOzKRAKOWA do Nowego Yorku, to tylko niektóre z najważniejszych wydarzeń minionego roku w Kraków Airport.

„8M Spoglądając wstecz na 2019 jestem pewien, że to przełomowy rok, który swoimi wydarzeniami wpłynie na dalsze lata rozwoju krakowskiego lotniska, powiedział Radosław Włoszek prezes Zarządu Kraków Airport.”

Naszą misją zawsze pozostanie troska o bezpieczeństwo oraz satysfakcję pasażerów, dbanie
o lokalną społeczność, pracowników lotniska, wszystko to w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju. Wszystkie nasze plany na 2020 rok zmierzają w kierunku umocnienia Kraków Airport na pozycji lidera wśród europejskich portów regionalnych i jednocześnie rozwoju gospodarczego i biznesowego Krakowa i Małopolski.”- dodał Radosław Włoszek prezes Zarządu Kraków Airport.

 

STATYSTYKI 2019

Łącznie w 2019 roku obsłużono 8 410 817 pasażerów, czyli o 24% więcej niż w 2018 roku, tj. o 1 641 448 więcej pasażerów niż w roku poprzednim. Podobnie jak w latach ubiegłych najpopularniejsze kierunki z/do Krakowa to: Londyn, Frankfurt i Warszawa. Jeżeli chodzi o popularność poszczególnych państw, pasażerowie najczęściej korzystali z lotów do: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Polski, Włoch i Norwegii. Najbardziej pożądanymi miejscami na wakacje okazały się takie gorące kierunki jak: Portugalia, Turcja, Hiszpania, Cypr i Malta. Najbardziej popularne miasta to: Gran Canaria, Majorka, Teneryfa, Alicante.

Połączenia regularne w Kraków Airport w 2019

  • 24 przewoźników

  • 114 portów lotniczych

  • 150 połączeń rozkładowych

  • 32 kraje

  • 40 nowych połączeń

 

WYDARZENIA 2019 ROKU

Otwarcie bazy Wizz Air

W 2019 r. Kraków Airport stał się 25. bazą Wizz Air, który umieścił w Krakowie 3 samoloty Airbus A320 i zaoferował #PROSTOzKRAKOWA 18 tras do 15 krajów. Pasażerowie mogli polecieć do takich miejsc jak: Londyn, Kijów, Nicea, Turku, Doncaster, Bari, Billund, Katania, Charków, Rzym, Oslo, Larnaka, Turyn, Kutaisi, Tel Awiw, Reykjavik, Birmingham, Eindhoven.

ACI Airport Customer Experience dla Kraków Airport

Kraków Airport jest jednym z pierwszych lotnisk w Europie i pierwszym w Polsce, który otrzymał akredytację ACI Airport Customer Experience. Akredytacja przyznawana jest lotniskom, które w swojej działalności stale dążą do podnoszenia standardów obsługi podróżujących, dla których najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort pasażerów. Kraków Airport stale podejmuje działania w kierunku podnoszenia jakości usług, pozytywnych doświadczeń pasażerów, wsłuchuje się w ich potrzeby
i monitoruje wszelkie uwagi podróżujących #PROSTOzKRAKOWA. W 2019 roku wprowadzono niestandardowe działania, które cieszą się dużą popularnością wśród pasażerów. Pasażerom odlatującym z krakowskiego lotniska oferowane są krótkie sesje ćwiczeń krążeniowo-oddechowych, przygotowujących ich do lotu samolotem. Nowym współpracownikiem Kraków Airport stał się Zen, pies rasy border collie,który wraz ze swoją właścicielką i behawiorystką Kasią pomaga w redukcji stresu tym wszystkim, którzy mają obawę przed lataniem. Duet można spotkać w strefie odlotów.

Zaangażowanie społeczne

Kraków Airport zrealizował w 2019 r. nowy „Program poprawy komfortu akustycznego dla mieszkańców Obszaru Ograniczonego Użytkowania dla lotniska Kraków-Balice”, w ramach którego mieszkańcy OOU mogli skorzystać ze wsparcia przy wymianie stolarki o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Zgodnie
z założeniami programu po zgłoszeniu i ocenie formalnej wniosku, lotnisko na własny koszt przeprowadzało pomiar akustyczny budynku. Zakwalifikowane do programu nieruchomości otrzymały dofinansowanie na wymianę stolarki zewnętrznej (okan i drzwi). W trakcie naboru, przeprowadzonego na przełomie marca i kwietnia 2019 r., wpłynęło aż 208 wniosków, które następnie zostały poddane ocenie formalnej. Pozytywną ocenę formalną otrzymało 112 wniosków.

W ubiegłym roku odbyła się 2. edycja programu grantowego „Blisko lotniska”, polegająca na finansowym wsparciu projektów infrastrukturalnych, realizowanych na terenie ośmiu sołectw położonych najbliżej krakowskiego portu lotniczego. W programie, który został przygotowany z myślą o mieszkańcach Aleksandrowic, Balic, Rząski, Szczyglic, Cholerzyna, Chrosnej, Mnikowa i Morawicy, dofinansowanych zostało 10 projektów. W 2019 r. odbyła się także 11. edycja programu grantowego „Wspieramy Sąsiadów”. Program polega na finansowym wsparciu lokalnych inicjatyw, skierowanych do mieszkańców gmin Liszki i Zabierzów. W 2019 roku zostało dofinansowanych 11 dofinansowanych projektów spośród 51 zgłoszonych inicjatyw.

Centrum Edukacji Lotniczej - nowe ekspozycje i nagrody

Funkcjonujące od dwóch lat Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport to unikatowy na skalę krajową ośrodek edukacyjny przybliżający zasady funkcjonowania lotniska, organizujący zajęcia specjalistyczne, warsztaty, kursy e-learningowe dla różnych grup wiekowych. Dzieci od najmłodszych lat mogą zapoznać się ze specyfiką podróżowania samolotem - wszystko to w formie nauki i zabawy.

W 2019 r. w warsztatach CEL wzięło udział 11 386 uczestników w 439 grupach. Od pażdzernika można było oglądać nowe,wyjątkowe ekspozycje, takie jak: Interaktywna mapa CITES, sala samolotowa będąca wierną repliką prawdziwego samolotu czy VR Marchaller Room - nowa odsłona instalacji, prezentująca w wirtualnej rzeczywistości realia pracy koordynatorów ruchu lotniczego naziemnego, potocznie zwanych marszałkami.

Rok 2019 to dla CEL także pasmo sukcesów. Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport otrzymało specjalny certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej w konkursie na "Najlepszy Produkt Turystyczny”, a także przyjęte zostało w poczet członków Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka Spin.

 

KRAKÓW AIRPORT W 2020 ROKU

Nowi przewoźnicy, nowe połaczenia #PROSTOzKRAKOWA

American Airlines uruchomi od 7 maja 2020 r. połączenie do Chicago pięć razy w tygodniu. Samoloty Air France latać będą od 29 marca 2020 r. codziennie #PROSTOzKRAKOWA do Paryża. Nowymi krajami w siatce połączeń Kraków Airport będzie Albania /połączenia czarterowe/ oraz Czarnogóra /połączenia regularne/. Ponadto Wizz Air uruchomi połączenia do Londynu, Zaporoża, Barcelony, Mediolanu, Trondheim, Haugesund, Stavanger, Bergen, Bolonii, Tromso, Verony. Linie lotnicze Ryanair latać będą do Podgoricy.W 2020 r. przewidzianych jest 15 nowych połączeń #PROSTOzKRAKOWA.

Od 3 maja 2020 roku PLL LOT uruchomi nowe bezpośrednie połączenie z Krakowa na nowojorskie lotnisko JFK. Jednocześnie narodowy przewoźnik zwiększy liczbę lotów z Krakowa do Chicago – z 3 do 5 połączeń tygodniowo.

3. edycja ACI Customer Experience Global Summit w Krakowie

Na konferencji ACI Customer Experience Global Summit, odbywającej się we wrześniu 2019 r. na indonezyjskiej wyspie Bali, ACI World (Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych) uroczyście ogłosiła, że przyszłoroczne wydarzenie, czyli 3. edycja ACI Customer Experience Global Summit, które zaplanowano w dniach 7-10 września 2020 r., odbędzie się w Krakowie. Kraków Airport wystąpi w roli gospodarza tej prestiżowej konferencji.

Co roku na konferencji zrzeszającej światowe porty lotnicze, spotykają się delegaci, by wspólnie dyskutować o najlepszych rozwiązaniach zapewniających pasażerom jak najlepszy komfort
i wysokiej jakości usługi na lotniskach. W 2019 roku Angkasa Pura 1 na Bali w Indonezji była pierwszym organizatorem z regionu Azji i Pacyfiku, w przyszłym roku Kraków będzie pierwszym europejskim gospodarzem tego wydarzenia.

Bramki ABC w Kraków Airport

Kraków Airport zostanie wyposażony w biometryczne bramki ABC /10 sztuk/ wykorzystywane do automatycznej odprawy osób, wylatujących lub przylatująch do strefy Schengen, posiadających biometryczny paszport. Ma to usprawnić obsługę podróżnych i ułatwić pracę służbom na lotnisku. Zakup urządzeń na krakowskim lotnisku zostanie sfinansowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji na wniosek Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika.