Bagaż podręczny

Nie istnieją żadne międzynarodowe standardy dotyczące wielkości i wymiarów bagażu podręcznego – należy zasięgnąć informacji u wybranego przewoźnika.

ISTOTNE INFORMACJE

Niektóre linie lotnicze jako bagaż podręczny rozumieją wyłącznie 1 sztukę bagażu, bez znaczenia czy jest to torebka, aparat fotograficzny lub np. laptop w pokrowcu, czy też mała podręczna torba.

Rozporządzenie UE reguluje listę przedmiotów, które nie mogą być wnoszone na pokład.

Przedmioty zabronione w bagażu podręcznym

Niektóre przedmioty nie mogą być wnoszone na pokład jako część bagażu podręcznego. Wszystkie zabronione przedmioty znajdują się na liście przedmiotów zabronionych do przewozu w bagażu podręcznym sporządzonej przez Komisję UE. Z niniejszej listy nie wynikają żadne prawa dla pasażera. Nasi pracownicy ochrony mają prawo każdorazowo odmówić wniesienia na pokład niedozwolonego przedmiotu.

Płyny i żele

Potrzebujesz zabrać szampon do bagażu podręcznego? Podczas lotu chcesz mieć przy sobie płyn do soczewek kontaktowych?

Płyny, aerozole i żele mogą być wnoszone na pokład w bagażu podręcznym pod następującymi warunkami:

  • muszą zostać umieszczone w opakowaniach poniżej 100 ml oraz zapakowane w jedną przezroczystą, zamykaną torbę plastikową o pojemności nie przekraczającej 1 litra, (zwolnione z kontroli bezpieczeństwa za pomocą dedykowanych urządzeń). Każdy pasażer może zabrać tylko jedną litrową plastikową torebkę.
  • płyny, aerozole i żele (powyżej 100ml) przeznaczone do użycia w trakcie podróży do celów leczniczych lub ze względu na specjalne wymogi w zakresie diety z uwzględnieniem żywności dla niemowląt również mogą zostać wniesione na pokład, jeśli pasażer jest w stanie uzasadnić potrzebę ich posiadania podczas lotu. Substancje te podlegają kontroli bezpieczeństwa za pomocą dedykowanych urządzeń.
  • płyny, aerozole i żele zakupione po kontroli bezpieczeństwa w porcie lotniczym UE lub na pokładzie przewoźnika UE, muszą zostać zapakowane w specjalną torbę (STEB) szczelnie zamkniętą (pakowania dokonuje sprzedawca) z widocznym dowodem zakupu lub identyfikatorem miejsca zakupu. Substancje częściowo zwolnione z kontroli za pomocą dedykowanych urządzeń.
  • płyny, aerozole i żele zakupione po kontroli bezpieczeństwa w porcie lotniczym w państwie trzecim lub na pokładzie przewoźnika z państwa trzeciego, muszą zostać zapakowane w specjalną torbę (STEB) szczelnie zamkniętą (pakowania dokonuje sprzedawca) z widocznym dowodem zakupu lub identyfikatorem miejsca zakupu. Zakupione substancje płynne podlegają kontroli za pomocą dedykowanych urządzeń.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

Czy zamierzasz zabrać jakiekolwiek płyny, żele lub aerozole, których nie będziesz potrzebować na pokładzie, lub zamierzasz kupić wymienione przedmioty przed kontrolą paszportową? Jeśli tak, radzimy umieścić je w bagażu głównym przed kontrolą bezpieczeństwa.

 

Specjalne regulacje dotyczące przewozu płynów, aerozoli i żeli zakupionych po kontroli bezpieczeństwa w porcie lotniczym w UE.

Płyny, aerozole i żele zakupione w porcie lotniczym po kontroli bezpieczeństwa muszą zostać zapakowane w szczelnie zamkniętej torebce (STEB) przez obsługę w sklepie wolnocłowym lub na pokładzie samolotu z widocznym dowodem zakupu lub identyfikatorem miejsca zakupu. Ważność szczelnie zamkniętego opakowania wynosi 3h. Oznacza to, że pasażerowie, którzy zaplanowali podróż lotniczą na terenie UE z przesiadką, będą mogli przewieźć płyny, aerozole i żele w specjalnych torebkach STEB, bez konieczności poddawania ich ponownej kontroli bezpieczeństwa w porcie przesiadkowym. W przypadku upływu ważności opakowania (STEB) lub naruszenia tego opakowania w czasie 3 godzin od umieszczenia w nim płynów, aerozoli lub żeli, przewożone substancje płynne będą musiały ponownie zostać poddane kontroli bezpieczeństwa.

 

Podróż z lotniska spoza UE z przesiadką w unijnym porcie lotniczym – przewóz zakupionych wcześniej płynów.

Jeżeli podróżujesz z portu lotniczego znajdującego się poza UE i zamierzasz dokonać zakupów płynów w jego strefie wolnocłowej (po kontroli bezpieczeństwa), należy upewnić się że są one odpowiednio zapakowane w torbie zabezpieczonej w sposób umożliwiający łatwe stwierdzenie jej naruszenia (STEB), w której widoczny jest dowód zakupu lub identyfikator miejsca zakupu. Lista portów lotniczych, z których płyny, aerozole i żele wnoszone przez pasażerów mogą być zwolnione z kontroli bezpieczeństwa podczas transferu na europejskim lotnisku pod warunkiem ich odpowiedniego zapakowania, dostępna jest na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.