Informacje podstawowe

Kraków Airport to największy regionalny port lotniczy w Polsce. Strefa obsługiwana przez port obejmuje region Polski południowo-wschodniej, zamieszkiwany przez około 7,9 mln ludzi w promieniu do 100 km odległości od portu. Lotnisko położone jest na południu kraju, 11 km na zachód od Krakowa, na poziomie 241 m n.p.m. Współrzędne GPS: N: 50 ̊ 4' 21" E: 19 ̊ 48' 21" .

Początki cywilnej działalności krakowskiego lotniska sięgają 1964 r., kiedy to władze wojskowe udostępniły 10 ha na potrzeby przyszłego, cywilnego podmiotu użytkującego oraz udzieliły niezbędnych zezwoleń na korzystanie z urządzeń lotniskowych. 29 lutego 1964 r. w Balicach wylądował pierwszy rejsowy samolot PLL LOT.

Ogólna powierzchnia lotniska wynosi 310 ha, w tym w zarządzie spółki Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice sp. z o.o. znajduje się 27,5 ha. Powierzchnia ogólna nie obejmuje części wojskowej, na której zlokalizowana jest 8. Baza Lotnictwa Transportowego.

Krakowskie lotnisko wyposażone jest w pomoce nawigacyjne ILS, NDB, DVOR. Na kierunku 25 zainstalowany jest system świateł podejścia ALPA-ATA cat. II z systemem lamp błyskowych. Oświetlenie na kierunku 07 to uproszczony system świateł podejścia do lądowania systemu IDMAN. Płyta postojowa o powierzchni 90 000 m kw. umożliwia obecnie postój 23 statków powietrznych o literze kodu C.

Lotniskowa Straż Ratowniczo-Gaśnicza, zgodnie ze standardami ICAO, zapewnia VIII kat. portu w zakresie zabezpieczenia ratowniczo-gaśniczego.