Praktyczne wskazówki

Praktyczne wskazówki

Przy rezerwacji biletu poinformuj linię lotniczą o swoich szczególnych potrzebach

Poinformuj swojego przewoźnika, jeśli potrzebujesz asysty dla samotnie podróżujących niepełnoletnich dzieci lub osób niepełnosprawnych, lub jeśli chcesz zabrać ze sobą na pokład lekarstwa lub sprzęt pomocniczy, taki jak np. wózek inwalidzki.

Sprawdź status lotu

Przed przyjazdem na lotnisko skontaktuj się z przewoźnikiem w celu potwierdzenia informacji o locie oraz sprawdzenia jego statusu.

Naładuj baterie w sprzęcie elektronicznym

Jeśli zamierzasz zabrać ze sobą telefon komórkowy i/lub laptop, pamiętaj aby naładować w nich baterie. Sprzęt elektroniczny może być używany na terenie lotniska, jednak podczas startu i lądowania samolotu wszystkie urządzenia elektroniczne muszą być wyłączone. Niektórzy przewoźnicy wymagają wyłączenia telefonów komórkowych przez cały lot.

Pakuj się rozsądnie

Przestrzegaj zasad dotyczących bagażu podręcznego. Płyny, żele i aerozole w pojemnikach o objętości do 100 ml umieść w przezroczystej, zamykanej torebce plastikowej o pojemności jednego litra. Każdy pasażer może posiadać tylko jedną torebkę. Pasażerowie odprawiani z lotniska w Polsce powinni zapoznać się z przepisami regulującymi objętość płynów, aerozoli i żeli, które mogą być wniesione na pokład. Dotyczy to płynów, aerozoli i żeli, takich jak alkohole, perfumy lub kosmetyki, zakupionych w sklepach bezcłowych niezależnie od miejsca ich nabycia przed przejściem przez kontrolę bezpieczeństwa. Więcej informacji można znaleźć w zakładce dotyczącej bagażu podręcznego.

 • Lekarstwa w płynie niezbędne podczas podróży, mleko dla noworodków, pokarm dla dzieci oraz insulina są dozwolone, jednak należy je zgłosić podczas kontroli bezpieczeństwa.
 • Oznakuj swój bagaż podręczny i rejestrowany przywieszką zawierającą Twoje imię i nazwisko, adres oraz numer telefonu.
 • Przewożenie niektórych przedmiotów jest zabronione. Zobacz pełną listę przedmiotów zabronionych.
 • Lekarstwa, paszport, biżuteria, ważne dokumenty i inne wartościowe przedmioty powinny znajdować się w bagażu podręcznym.
 • Zarówno bagaż główny, jak i bagaż podręczny podlegają kontroli.
 • Nie należy przekraczać dopuszczalnej ilości oraz wagi bagażu.
 • Więcej informacji można znaleźć w zakładce dotyczącej bagażu.

Ubierz się wygodnie

Aby zaoszczędzić czas przechodząc przez kontrolę bezpieczeństwa, należy umieścić wszystkie metalowe przedmioty, buty, okrycie wierzchnie oraz 1-litrową torebkę z płynami w specjalnym plastikowym koszyku, który znajduje się przed punktem kontroli bezpieczeństwa.

 • Sprzączki pasków, buty lub inne podobne metalowe elementy ubioru mogą aktywować wykrywacze metalu podczas kontroli bezpieczeństwa.
 • Gorąco polecamy aby ubrać się luźno i wygodnie jeśli tylko czas i charakter podróży na to pozwala.

Pamiętaj o zabraniu dokumentów podróżnych i ważnego dokumentu tożsamości

Przed przyjazdem na lotnisku należy upewnić się, że posiada się dowód osobisty/paszport, wizę (jeśli jest wymagana) oraz bilet lub kartę pokładową. Więcej informacji o dokumentach podróżnych można znaleźć w zakładce Dokumenty podróżne.

Dojazd na lotnisko

Aby uniknąć pośpiechu, zaleca się przybyć na lotnisko około 120 minut przed planowanym odlotem. Szczegółowych informacji o locie i przewidywanej godzinie przylotu udziela przewoźnik.

 • Planując przyjazd na lotnisko Kraków Airport należy zapoznać się z planem lotniska i planem terminalu - tutaj.
 • Odwiedź sekcję Parking naszej strony internetowej, aby dowiedzieć się więcej o opłatach i rodzajach parkingów na Kraków Airport.
 • Więcej informacji o transporcie na lotnisko  można znaleźć w zakładce Dojazd.

Wskazówki dotyczące odprawy

Odprawa zwykle rozpoczyna się dwie godziny przed godziną wylotu i kończy się 40 minut przed wylotem, w zależności od procedur obowiązujących u wybranego przewoźnika.

 • Po przyjeździe na lotnisko należy kierować się w stronę monitorów informujących o lotach. Na nich można znaleźć numer odpowiedniego stanowiska odprawy biletowo-bagażowej.
 • Nie należy  w jakikolwiek sposób żartować na temat posiadania materiałów wybuchowych oraz w jakikolwiek inny sposób stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa. Takie zachowania są karalne i mogą wiązać się z interwencją policji. W konsekwencji możesz spóźnić się na samolot lub Twój przewoźnik może odmówić Ci wejścia na pokład.
 • W żadnym wypadku nie należy pozostawiać bagażu bez opieki, ponieważ może on zostać uznany za podejrzany.
 • Zaleca się, aby pasażerowie odbyli kontrolę celną, imigracyjną i bezpieczeństwa na godzinę przed czasem odlotu.

Przygotuj się do wejścia na pokład

 • Kontrola Bezpieczeństwa – zarówno przed lotem krajowym, jak i międzynarodowym należy przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na kontrolę bezpieczeństwa. Więcej informacji o kontroli bezpieczeństwa znajduje się w sekcji Bezpieczeństwo.
 • Polska Izba Celna i Straż Graniczna - odpowiednią ilość czasu należy zarezerwować na kontrolę celną i kontrolę graniczną. Więcej informacji o procedurach i zasadach przeprowadzania kontroli celnej i granicznej można znaleźć na stronie Komendy Głównej Straży Granicznej lub na stronie Europejskiego Informacyjnego Portalu Celnego.
 • Dowód tożsamości/Paszport - zalecamy sprawdzić szczegółowe wymagania dotyczące dokumentów u przewoźnika lub w ambasadzie kraju, który stanowi cel podróży. Dane kontaktowe przewoźników znajdują się w sekcji  Linie lotnicze. 
 • Karta pokładowa jest wydawana podczas odprawy po okazaniu rezerwacji lotu, biletu elektronicznego lub potwierdzonego numeru rezerwacji wraz z ważnym dowodem tożsamości/paszportem. Dokonując odprawy online, istnieje możliwość zapisania karty pokładowej na urządzeniu mobilnym, którą następnie należy okazać przy wejściu do gate’u.
 • Numer właściwego stanowiska odpraw wyświetlany jest na monitorach informacyjnych. Monitory te znajdują się w hali odpraw i przy każdym stanowisku check-in.

Ważna informacja

Należy pamiętać, że niektórzy przewoźnicy wymagają okazania wydrukowanej karty pokładowej. Zalecamy sprawdzenie odpowiednich wymagań u wybranego przewoźnika podczas rezerwacji biletu.