Wydarzenia

 • Słonecznik 2023 w kategorii LOGIKA dla Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport!

  Tę wyjątkową nagrodę przyznało eksperckie jury, w skład którego wchodzą wykładowcy akademiccy, specjaliści od pedagogiki i pracy z dziećmi. Nasza radość jest tym większa, że o to wyróżnienie walczyło aż 26 inicjatyw! W tegorocznym plebiscycie CEL było nominowane w 4 różnych kategoriach.
   
  Dziękujemy za docenienie naszego trudu na rzecz mądrej, przemyślanej i ciekawej edukacji najmłodszych! Z Teatralnego Instytutu Młodych Teatru Ludowego wróciliśmy z jeszcze większym zapałem i motywacją, aby kontynuować naszą misję edukacyjną. Wspólnie tworzymy przyszłość!
 • Rozpoczynamy konferencję "Innowacje w lotnictwie"!

  Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, inspirujemy się wzajemnie, szukamy najlepszych rozwiązań – pod tym hasłem rozpoczęliśmy dziś dwudniową konferencję „Innowacje w lotnictwie”! ✈️👩‍✈️
   
  W Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport goszczą przedstawiciele wielu polskich lotnisk i eksperci z branży lotniczej. Przed nami inspirujące panele, spotkania i wymiana cennych doświadczeń.
   
  Organizatorem konferencji jest KPS consulting, a partnerem strategicznym firma ADB Safegate.
 • Małopolska Noc Naukowców 2023, czekamy na Twoje zgłoszenie!

  W tym roku przygotowaliśmy dla Was 7 propozycji tematycznych! Podczas #MNN2023 w CEL będziecie mogli między innymi:

  🔹 zwiedzić ogólnodostępną część terminala Kraków Airport  z przewodnikiem,

  🔹 dowiedzieć się, jak wyglądają rozmowy w przestworzach,

  🔹 poznać najbardziej odlotowe lotnicze historie,

  🔹 przekonać się, jak przygotowuje się lotnisko, by przepływ pasażerów był uporządkowany i sprawny.


  👉 Zgłoszenia przyjmujemy mailowo pod adresem: wycieczki@krakowairport.pl


  ‼️ W celu usprawnienia procesu przyjmowania zgłoszeń, uprzejmie prosimy, aby w wiadomości każdorazowo zawarte były następujące informacje:

  🔹 nazwa i godzina wybranych zajęć,

  🔹 liczba uczestników (w tym dorosłych) wraz z wiekiem każdej osoby.


  Informujemy, iż osoby do 16 roku życia muszą uczestniczyć w zajęciach w towarzystwie opiekuna.


  Do zobaczenia 29 września! 🤓

 • Podsumowujemy letnie campy CEL 2023!

  249 uczestników i 9 turnusów – zakończyliśmy Letnie Campy CEL 2023! W tym roku przygotowaliśmy dla naszych Campowiczów dwie tematyczne propozycje: "Dookoła świata śladami Tomka" i "Ku krańcom wszechświata". Zachęcamy do obejrzenia filmowego podsumowania naszych przygód!

  "Dookoła świata śladami Tomka"

  "Ku krańcom wszechświata"

 • Nauczycielu, zintegruj swoją klasę wspólnie z CEL!

  We wszystkich szkołach ponownie rozdzwoniły się dzwonki! 🔔Doskonale zdajemy sobie sprawę, że zgrana klasa, to podstawa. Zapraszamy więc szkoły na #LotnicząIntegrację! 🧒✈️
  🕵️‍♂️ Wcielcie się w detektywów i odnajdźcie wspólnie zagubionego pilota, poznając tym samym lotniskową infrastrukturę!
  🔹 Zapraszamy klasy 4-8, a także szkoły średnie.
  🔹 Zajęcia odbywają się wyłącznie we wrześniu, trwają trzy godziny i można je rozpocząć o 9:00 lub 13:00.
  👉 Rezerwacje przyjmujemy mailowo: wycieczki@krakowairport.pl
  Jednocześnie wszystkim uczniom życzymy CELujących ocen, wspaniałych przyjaciół i lekcji na całe życie! 👩‍🏫🎒
 • Centrum Edukacji Lotnicznej Kraków Airport nominowane do nagrody Słoneczniki 2023!

  Takie informacje wywołują w nas ogromną radość i pozwalają jeszcze szerzej rozwijać skrzydła! Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport zostało nominowane do plebiscytu Słoneczniki 2023 i to aż w czterech kategoriach: JĘZYK, LOGIKA, RUCH, PRZYRODA. 📚🔬🏆
  🔹 Do konkursu, który wyróżnia najbardziej rozwojowe inicjatywy dla dzieci zakwalifikowano kilka naszych inicjatyw – letnie i zimowe campy, Dzień Nauki Polskiej, a także 5 urodziny CEL.
  🔹 Będziemy niezmiernie wdzięczni za Wasze głosy, które pomogą nam rozwijać się i dalej inspirować kolejne pokolenia młodych entuzjastów lotnictwa!
  Głosy można oddawać do 3 września za pomocą strony:
  Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i wsparcie! 💙
 • Razem ze Służbą Ochrony Lotniska nagradzamy młodych i dzielnych pasażerów!

  Uwaga rodzice! Rozpoczynamy projekt "Dzielny pasażer", który kierujemy do najmłodszych pasażerów Krakow Airport. Najdzielniejszych, a tak naprawdę, najlepiej przygotowanych do kontroli bezpieczeństwa młodych podróżników, Służba Ochrony Lotniska nagrodzi wyjątkowym wyróżnieniem – odznaką „Dzielny pasażer”. 💙✈️👨‍👩‍👦

  Inicjatorem projektu jest Służba Ochrony Lotniska, a realizacją zajął się Zespół Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport.
   
  A my przygotowaliśmy krótki poradnik, który pozwoli przygotować dzieci do kontroli bezpieczeństwa na lotnisku:
  🔸 Przed wizytą na lotnisku warto porozmawiać z dziećmi i uprzedzić je o tym, jak będzie przebiegała kontrola i że na przykład kontrolujący może poprosić o zdjęcie butów, okazanie zawartości plecaka czy ulubionej zabawki.
  🔸 Porozmawiaj również z dzieckiem o samodzielnym przechodzeniu przez wykrywacze metalu, a także o potrzebie szybkiego poruszania się i słuchania instrukcji pracowników ochrony lotniska.
  🔸 Dzieci, które potrafią chodzić, samodzielnie przechodzą przez bramkę do wykrywania metali. Niemowlę przenosimy na rękach.
  🔸 Jeśli dziecko jest wystarczająco duże, poproś je, aby umieściło własny bagaż podręczny na taśmie, włożyło dodatkowe przedmioty do kuwety (np. buty, kurtkę, smartfon, tablet, itp.) i odebrało je po dokonaniu kontroli, sprawdzając czy nic nie zostało.
  🔸 Naucz swoje dziecko, by zapamiętało swoje imię, nazwisko i numer telefonu do rodzica. Możesz też przygotować karteczkę lub opaskę z takimi informacjami.
  🔸 Pomóż dziecku spakować samodzielnie bagaż, informując, jakie rzeczy są zabronione w bagażu podręcznym.
  🔸 Przygotuj ulubione przekąski; warto spakować do bagażu pusty pojemnik na napoje i napełnić go po kontroli bezpieczeństwa. Na naszym lotnisku dostępne są bezpłatne punkty z wodą pitną.
   
  ⚠️🚺♿️ Przypominamy o możliwości skorzystania ze „Special Service Line”! To dodatkowe przejście, skracające czas oczekiwania na kontrolę, z którego mogą skorzystać: osoby z niepełnosprawnościami, kobiety w zaawansowanej ciąży, a także rodziny z dziećmi do lat 2.
  Więcej porad dla rodzin z dziećmi znajdziecie na stronie naszego lotniska:
  Zapraszamy też do Centrum Edukacji Lotniczej, gdzie całą rodziną poznacie najważniejsze procedury lotniskowe i dowiecie się, jak przygotować się do podróży samolotem. 😎☀️🛫
 • Odlotowy piknik rodzinny pod TAURON Areną Kraków!

  Pierwszą lipcową niedzielę spędziliśmy na pikniku rodzinnym pod Tauron Areną Kraków! Przez cały dzień drużyna CEL przybliżała wszystkim odwiedzającym najważniejsze zagadnienia lotnictwa. Nasi mali goście wraz z rodzicami uczyli się, jak poprawnie spakować bagaż, przymierzali stroje pracowników lotniska, a także brali udział w eksperymentach. Przed nami kolejne takie pikniki! Obserwujcie naszą stronę na Facebooku, by być na bieżąco. 

 • Letnie campy CEL 2023 czas start!

  Przed nami dziewięć intensywnych tygodni w Centrum Edukacji Lotniczej! 26 czerwca wystartuje pierwszy turnus wakacyjnych półkolonii. W tym roku przygotowaliśmy dla Was dwa pięciodniowe autorskie programy – "Ku Krańcom wszechświata" i "Dookoła świata śladami Tomka".

  Nie ma miejsca na nudę, bo program będzie wypełniony po brzegi! Nasi mali podróżnicy wybiorą się w pełną wrażeń podróż po galaktyce! Rozszyfrują ułożenie gwiazd na niebie razem z najsłynniejszym polskim astronomem, Mikołajem Kopernikiem. Naszym campowiczom w tym roku będzie towarzyszyć także Alfred Szklarski. Razem z autorem cyklu powieści o Tomku Wilmowskim będziemy zgłębiać tajemnice snów i odległych kontynentów.

  Pakujcie bagaże i ruszajcie z nami w wakacyjną podróż! Są jeszcze wolne miejsca! Po szczegóły odsyłamy do zakładki, poświęconej naszym campom.

   

   

 • Wizyta ISAVIA ACADEMY w Kraków Airport

  5 i 6 czerwca gościliśmy w Centrum Edukacji Lotniczej jednych z naszych partnerów w projekcie VirtuAir czyli ISAVIA Academy.

  Wizytyta była częścią pracy nad projektem realizowanym w ramach funduszy norweskich - VirtuAir Reality.

  Goście zwiedzili #CELKRK oraz mięli spotkania z przedstawicielami Krakow Airport, Straży Granicznej, LS Airport Services oraz Welcome Airport Services.

  Udało się też wspólnie zwiedzić fragment Starego Krakowa oraz Kopalnię Soli w Wieliczce🙂

   

 • DZIEŃ OTWARTY MAGISTRATU "ALE KOSMOS"

  Dnia 4 czerwca 2023 roku braliśmy udział w Dniu Otwartym Magistratu w Krakowie. 

  Nosił on hasło "Ale Kosmos", ponieważ rok 2023 jest rokiem Mikołaja Kopernika.

  Kopernik był człowiekiem wyjątkowym o wielu talentach. Przygotowaliśmy na ten dzień aktywności, które pomogły w zrozumieniu jak wyjątkową osobą był! Uczestnicy mogli poznać ziołolecznictwo i dopasować mieszanki ziół do dolegliwości pacjentów. Poznawali gwiazdozbiory grając w astronomiczne memory oraz podziwiali eksperymenty fizyczne.

  Najmłodsi próbowali swoich sił w grze doble, ale niezwykłym, poniewaz prezentowało ono przedmioty zabronione w bagażu podręcznym.

  Pogoda dopisała i wszyscy świetnie się bawili.

 • XI Święto Rodziny Krakowskiej

  W niedzielę 28 maja 2023 #CELKRK można było spotkać na XI Święcie Rodziny Krakowskiej.

  Razem z Biblioteką Kraków nie tylko zachęcaliśmy do czytania, ale także szerzyliśmy wiedzę lotniczą!

  Można było poczuć się jak pracownik lotniska w lotniczej fotobudce, nauczyć się spakowac bagaż oraz poznać pionierów lotnictwa w tajmniczej grze "Zgadnij kto?".

  To już drugi raz kiedy #CELKRK bierze udział w tym słonecznym i rodzinnym wydarzeniu.

 • Piknik Nauki Eksploracje w Rzeszowie

  Dnia 20 maja już poraz trzeci braliśmy udział w Pikniku Nauki Eksploracje w Rzeszowie.

  ✈️Piknik ten to nie tylko wiedza naukowa, ale także, a nawet przede wszystkich świetna zabawa dla całych rodzin. Tych najmłodszych odkrywców szczególnie.

  🛩 Dlatego w tym roku  przygotowaliśmy dla wszystkich uczestników grę wielkoformatowa typu dobble - pakowanie bagażu, memory zawody lotnicze oraz pokazy i warsztaty zjawisk fizycznych w lotnictwie.

  ✈️Najmłodsi próbowali swoich sił tworząc traumatrop, czyli ręczną papierową animację.

  Dziękujemy wszystkim za udział!

   

 • Letnie Campy w CEL!

  Uwaga! Uwaga!

  Ruszyły zapisy za letnie półkolonie w #CELKRK!

  W nadchodzące wakacje przygotowujemy się na aż 9 pięciodniowych turnusów.

  Tym razem tematem naszych campów będzie:

   "Ku Krańcom wszechświata"
  Zabierzemy Cię w niezapomnianą podróż po galaktyce!
  Z nami dowiesz się ile mamy planet i jak wygląda życie na stacji kosmicznej. Wspólnie rozszyfrujemy co oznacza ułożenie gwiazd na niebie. Sprawdzimy, czy można zamknąć kosmos w słoiku.
  Podczas tygodniowych aktywności towarzyszyć nam będzie – nasz znakomity gość Mikołaj Kopernik. Rozpal w sobie zapał do astronomii w Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport. Czekamy na Ciebie!
  Zapewnimy mnóstwo śmiechu, radości i rozmaitych atrakcji! A jakich? Nie zdradzimy nic więcej! Jeśli jesteś ciekawy - nie zwlekaj, weź udział w galaktycznym letnim campie i przekonaj się sam!
   "Dookoła świata śladami Tomka"
  Gdzie rośnie pieprz? Kto żyje w tipi? Czy sny mogą być prawdziwe?
  Na wszystkie te pytania uzyskacie odpowiedzi podczas wspólnej przygody w Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport!
  Wspólnie odwiedzimy Amerykę Północną, Amerykę Południową, Azję, Afrykę i Australię. Podczas dobrej zabawy i zdobywania wiedzy o zwyczajach, mieszkańcach, faunie
  i florze odwiedzanych kontynentów towarzyszyć Wam będzie Tomek Wilmowski, bohater książek Alfreda Szklarskiego.

  Nie pozostaje już nic innego jak spakować bagaż i wyruszyć w podróż ku dobrej zabawie!

  Zapisy na www.krakowairport.pl/campy.
   
  Do zobaczenia!

  Koszt: 650 PLN / 5 dni / 1 dziecko

 • Małopolski Festiwal Zawodów 2023

  26 i 27 kwietnia 2023 Centrum Edukacji Lotniczej wzięło udział w Małopolskim Festiwalu Zawodów 2023.

  W czasie dwudniowego wydarzenia poprzez różne aktywności prezentowaliśmy liczne zawody jakie można spotkać w branży lotniczej, a jest ich prawie siedemdziesiąt.

  Kolejny Festiwal już za rok!

 • 4. LOTNISKOWE TARGI ZAWODOZNAWCZE

  Centrum Edukacji Lotniczej po raz kolejny przygotowało 4. Lotniskowe Targi Zawodoznawcze.

  Formuła z ostatnich lat została podtrzymana, tj. wywiadów z pracownikami lotniska z miejsca wykonywania ich pracy oraz studia w CEL, transmitowano na żywo na kanale YT Kraków Airport.

  Podczas targów zostało zaprezentowanych blisko 40 zawodów występujących na lotnisku, oraz w przestrzeni powietrznej.

  W tym roku Targi podzielone były na sześć bloków, w których zawody zostały pogrupowane ze względu na szeroko rozumiane kompetencje oraz umiejętności.

  🔹1 BLOK 👉 Każdy człowiek to przygoda.

  Empatia, komunikatywność, profesjonalizm. Praca z klientem to ich pasja. Czuwają i dbają o to, aby każdy pasażer z uśmiechem na twarzy odleciał z naszego lotniska, a jego podróż również przynosiła same przyjemne chwile.

  🔹2 BLOK 👉 Śrubki, kable i maszyny to mój świat.

  Sprawne funkcjonowanie lotniska, brak usterek, kompleksowa obsługa samolotu przed startem i po wylądowaniu. To wszystko zasługa pracowników, którzy mają rozwiązanie na każdy techniczny problem.

  🔹3 BLOK 👉 Poukładam nawet najtrudniejsze puzzle.

  Nieprzewidziane zdarzenia, skuteczność w działaniu, sytuacje kryzysowe, skomplikowane operacje. Dla tych pracowników nie ma zadań niemożliwych.

  🔹4 BLOK 👉 Zza biurka też ciekawie.

  Dokładność, staranność, skrupulatność. O kim mowa? Nie każdy ich widzi, nie każdy o nich wie, lecz bez nich lotnisko nie mogłoby funkcjonować.

  🔹5 BLOK 👉 Za mundurem młodzi sznurem.

  Odwaga, mundur i dyscyplina. Po tym każdy ich pozna. Pracują i we dnie i w nocy. Dzięki nim każdy na naszym lotnisku może czuć się bezpiecznie.

  🔹6 BLOK 👉 Rozwój i wyzwania to moja pasja.

  Kreatywność, dociekliwość, potrzeba doskonalenia i rozwoju. Ci pracownicy nie wiedzą co to znaczy niemożliwe.

   

  Po raz kolejny zaglądnęliśmy w część operacyjną i zastrzeżoną lotniska, w miejsca gdzie na co dzień nie ma dostępu dla pasażerów.

  Dziękujemy, że byliście z nami!

  Już za rok widzimy się ponownie :) 

 • Dzień Nauki Polskiej

  2023 obchodzimy jako Rok Mikołaja Kopernika (1473-1543) – wybitnego astronoma, matematyka, prawnika, lekarza i ekonomisty, który udowodnił teorię heliocentryczną w poświęconym temu dziele „De Revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich”).
  Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika.

  Z tej tez okazji tegoroczny Dzień Nauki Polskiej poświęcony będzie tej wybitnej postaci. Zapraszamy 19 lutego na godzinne zajęcia, które przybliżą Wam jego historię i dokonania.

   

  Dostępne godziny to 11:00, 12:30, 14:00, 15:30 oraz 17:00.

  Obowiązuje rezerwacja miejsc.

  Koszt 15 złotych/osoba. Wydarzenie dla rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym.

 • KONKURS CEL!

  Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport zaprasza do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji aranżacji i wyposażenia ekspozycji stałej mieszczącej się w terminalu pasażerskim.

  Prace konkursowe można składać do 31 marca 2023 r. Nagroda główna wynosi 10 tysięcy złotych. 

  O konkursie:

  Celem Konkursu jest  uzyskanie najlepszej pod względem przestrzennym, funkcjonalnym  i architektonicznym koncepcji aranżacji i wyposażenia ekspozycji stałej mieszczącej się w terminalu pasażerskim w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków – Balice (MPL),  która  ma za zadanie promowanie wiedzy z zakresu lotnictwa cywilnego.

  Tematem szczegółowym koncepcji plastycznej ekspozycji jest przekazanie, głównie młodym odbiorcom  odwiedzającym lotnisko,  wiedzy z zakresu procedur lotniskowych.

  Do wzięcia udziału w konkursie zachęcamy szczególnie studentów lub absolwentów uczelni artystycznych.

  Warunkiem spełnienia wymogów konkursowych jest dostarczenie wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszeniowego wraz z pracą konkursową, opracowaną według wytycznych, do siedziby Organizatora, tj. spółki Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice sp. z o.o., budynek Administracyjno-Techniczny, dziennik podawczy, ul. Kpt. M. Medweckiego 1, 32-083 Balice.

  Wszystkie materiały konkursowe dostępne są w Regulaminie konkursu.

  Zapraszamy do udziału!

 • CAMPY ZIMA 2023!

  Ferie zimowe zblizają się wilekimi krokami. ☃️ Również i tym razem przygotowaliśmy dla Was wspaniały program campów zimowych, których tematem będą żywioły. 🪴💦💨🔥

  turnus I - 30.01.2023 - 03.02.2023

  turnus II - 06.02.2023 - 10.02.2023

  koszt - 650 zł

  Link do formularza z zapisami: https://krakowairport.pl/pl/campy-cel/formularz-campy

  Żywioły znane były już od starożytności. Ludzie już od najstarszych czasów wymieniali cztery, a czasami pięć, żywiołów, które wzajemnie się przenikały i uzupełniały. Fascynację nimi możemy obserwować nie tylko w odkryciach naukowych, takich jak fizyka czy chemia, ale także w wielu dziedzinach sztuki jak malarstwo czy poezja. Podobno niektóre z żywiołów decydowały nawet o wynikach bitew oraz o biegu historii. Jeżeli chcecie zgłębić niesamowity i tajemniczy świat żywiołów – nie może Was zabraknąć na naszych Campach! 🌊⚡️

  Podczas niesamowitego tygodnia, wypełnionego dobrą zabawą, dowiesz się ile tak naprawdę jest żywiołów, jak postrzegano je od najstarszych czasów i do czego służyły ludziom, a także czy są one niebezpieczne lub w jaki sposób możemy je wykorzystać w życiu (nie tylko) codziennym. Postaramy się rozwikłać wiele pasjonujących zagadek oraz poznać odpowiedzi na intrygujące pytania, jak np.: to czy można malować na wodzie?

  W trakcie Campów będziemy wspólnie poznawać ciekawe fakty z życia nauki i otaczającego nas świata. 🌍

  Każdy z Campowiczów będzie realizować specjalne zadanie i stopniowo odkrywać wszystkie tajemnice. Więcej szczegółów zdradzić nie możemy, wszystkiego dowiecie się na miejscu w naszych wyjątkowych CELowych przestrzeniach. 🐧

  Do zobaczenia w CEL-u!

 • AIRPORT LIBRARY

  Dnia 6.12.2022r. miało miejsce oficjalne otwarcie Airport Library na terminalu pasażerskim Krakow Airport 📚✈️

  Każdy pasażer odlatujacy z #KRK będzie miał możliwość oddać się lekturze przed swoim lotem 📖 W gate numer 4 został ustawiony stojak z książkami w różnych językach.

  Projekt powstał jako kolejna wspólna inicjatywa Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport oraz Biblioteka.Kraków i wpisuje się w dotychczasowe działania Instytut Kultury Willa Decjusza i Biblioteka.Kraków. Książki w ramach akcji „Wielokulturowa Biblioteka” przekazało 8 krakowskich konsulatów, a przedstawiciele dwóch z nich - Konsulatu Węgier i Niemiec wzięli udział w oficjalnym otwarciu. Na otwarciu nie zabrakło także przedstawicieli Krakow Airport oraz Zespołu Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport.

  Zapraszamy #ProstozKrakowa do lektury! 📚✈️

 • Konferencja dla nauczycieli 28.11.2022r.

   

  Centrum Edukacji lotniczej już po raz kolejny zaprasiło Nauczycieli do udziału w bezpłatnej konferencji edukacyjnej:

  🔹 Osiągnij CEL… by Uczeń nauczył się bez uczenia 🔹

  Wzorem lat ubiegłych odbyły się warsztaty, dyskusje i wykłady skupiające się przede wszystkim na zagadnieniach z zakresu edukacji pozaformalnej.

  Przypomnielismy uczestnikom, że nauka nie musi być nudna, a nauczyciel zmęczony.

  Zaplanowane panele obejmowały prezentacje niecodziennych metod pracy. Nauczyciele otrzymali bezpłatne materiały do wykorzystania na lekcjach oraz zobaczyli przestrzenie Centrum edukacji Lotniczej ✈️🐧

  Na podstawie naszych ekspozycji opisaliśmy metody przekazywania informacji nawet najtrudniejszym słuchaczom w każdym wieku 👱‍♀️👩‍🦱👧👨‍🦰

  Osiągnij CEL była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz uefektywnienia swojego warsztatu pracy z Uczniami na każdym etapie edukacji.

  🖋 Konferencja odbyła się w 2 segmentach o takim samym przebiegu:

  👉I segment w godz. 08:30 - 11:30
  👉II segment w godz. 12:00 - 15:00

  W każdej części wzięło udział 25 osób.

  Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok!

 • 5. Urodziny Centrum Edukacji Lotniczej

  Kiedy to zleciało!✈️🐧

  🎂12 października 2022 minęło 5 lat od kiedy #CELKRK powitał pierwszych gości!

  Z tej okazji, aż do końca miesiąca będziemy wspominać i przygotowywać się do wielkiego świętowania 🥳 Zachęcamy do śledzenia naszego profilu @CELKRK

  5. Urodziny Centrum Edukacji Lotniczej 🎂już 29 października!

  Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszego rozwoju!!!

  #5latCELKRK

 • Plebiscyt SŁONECZNIKI 2022

  Dnia 03 października odbyła się gala wręczenia nagród w plebiscycie "Słoneczniki 2022" przyznawanych za najbardziej rozwojowe inicjatywy dla dzieci w wieku od 0 do 14 lat.

   

  Centrum Edukacji Lotniczej zostało nominowane w kategorii LOGIKA.

  Jest to dla nas ogromne wyróżnienie. Dziękujemy za każdy oddany głos.

 • Małopolska Noc Naukowców 2022 w CEL

  Miło nam poinformować, że Centrum Edukacji Lotniczej bierze udział w Małopolciej Nocy Naukowców 2022. 

  Jeśli interesuje Was tematyka lotnicza nie czekajcie, zarezerwujcie miejsca na warsztatach - rezeracja na wycieczki@krakowairport.pl.

  KTO PRACUJE NA LOTNISKU - GRA TERENOWA

  Godziny: 17.00, 18.30, 20.00 wiek: od 12 lat

  Podczas gry terenowej uczestnicy z pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej i kodów QR, dowiedzą się kto pracuje w terminalu pasażerskim Kraków Airport. Odpowiadając na kolejne pytania poznają zadania pełnione przez poszczególne służby, a także dowiedzą się dlaczego ich współpraca jest niezbędna do sprawnego funkcjonowania lotniska.

  EKOLOTY-SAMOLOTY - TELETURNIEJ

  Godzina: 17.30, 20.30 wiek: od 12 lat

  Aby zmierzyć się z zagadnieniami w tematyce lotniczej zostań członkiem jednej z drużyn i weź udział w grze inspirowanej telewizyjnym teleturniejem „Kocham Cię, Polsko” . Przed Wami Literowanie, Kalambury, Zakazane Słowa oraz wiele innych konkurencji! Gra będzie idealną rozrywką dla każdego.

  JAKĄ MAMY DZIŚ POGODĘ - GRA TERENOWA

  Godzina: 17.00, 18.15 wiek: 5-11 lat

  Podczas gry terenowej w przestrzeniach CEL uczestnicy, pracując w drużynach i rozwiązując kolejne zagadki, dowiedzą się czym jest pogoda. Poznają jej elementy oraz urządzenia do jej prognozowania. Wykonanie poszczególnych zadań ułatwi im przeprowadzenie różnych eksperymentów. Wszystko po to, aby dowiedzieć się, jak pogoda warunkuje przebieg operacji lotniczych.

  CO TO JEST CITES?

  Godzina: 17.30, 19.00 wiek: 12-15 lat

  Godzina: 20.30 wiek: od 16 lat

  Wyobraźmy sobie, że na egzotycznych wakacjach widzimy przepiękną bransoletkę, torebkę, czy też wisiorek z kości słoniowej. Ale czy mamy świadomość, że mogła zostać wykonana z elementów roślin lub zwierząt zagrożonych wyginięciem? Każdemu podróżnikowi przyda się odrobina wiedzy na temat CITES (Konwencji Waszyngtońskiej). Podczas warsztatów, uczestnicy, nie tylko dowiedzą się co kryje się pod tą tajemniczą nazwą, ale też kto przestrzega zapisów tego dokumentu.

  JAK PORUSZAĆ SIĘ PO PŁYCIE LOTNISKA?

  Godzina: 19.30, 20.45 wiek: od 12 lat

  Deszcz, śnieg, wiatr czy upał – obsługa samolotu musi zostać wykonana przed każdym lotem, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom oraz załodze. Jak ona wygląda? Kto za nią odpowiada? Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób samolot porusza się po płycie, kto i na jakiej podstawie decyduje o wyborze miejsc postojowych. Uczestnicy poznają także elementy obsługi samolotu oraz kto za nie odpowiada i jakie sprzęty są do niej wykorzystywane.

  Do zobaczenia 30 września!

 • Spacery po CEL w każdą niedzielę!

  Otwieramy się w każdą niedzielę dla klientów indywidualnych!

  Widzimy się 18 i 25 września, oraz w każdą niedzielę października i listopada. Zapraszamy wszystkich, którzy mają obawy przed pierwszym lotem, zwłaszcza całe rodziny na niedzielną przygodę w CEL.

  Dowiecie się jak bezstresowo rozpocząć podróż, co zrobić, żeby się nie spóźnić i przede wszystkim jak się spakować, żeby nie mieć kłopotów.

  Chcielibyśmy, żeby wszyscy chętni odwiedzić CEL zapamiętali, że jesteśmy otwarci i zapraszamy bez konieczności rezerwacji.

  Godziny 11:00, 12:30, 14:00, 15:30 i 17:00.
  Czas trwania 60 minut.
  Koszt 15 złotych/osoba - honorujemy Kartę Dużej Rodziny - 50% zniżki

 • Goście Konferencji ACI Customer Experience Global Summit 2022 w CEL!

  Goście 4. edycji ACI Customer Experience Global Summit organizowanej przez ACI World, której Gospodarzem jest #KrakowAirport

  odwiedzili 15 września #CELKRK

  Wszyscy mięli szanse zobaczyć nasze przestrzenie i poszerzyć swoją wiedzę o ciekawostki związane z podróżą samolotem.

 • Projekt Kondor

  Dnia 9 września razem z krakowskim ZOO Kraków włączyliśmy się w „Projekt Kondor”, akcję pomocy przywrócenia naturze kondora wielkiego, największego latającego drapieżnika świata.

  Akcja połączona została z działaniami mającymi na celu podnoszenie świadomości w zakresie ochrony najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i roślin, oraz ograniczeniami w przewozie pamiątek – wyrobów wykonanych z tych gatunków.

  Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport wraz z ZOO Kraków , od kilku lat prowadzą wspólne działania na rzecz rozpowszechnienia tematyki ochrony zagrożonych wyginięciem gatunków fauny i flory, objętych konwencją waszyngtońską, zwaną w skrócie CITES. Temat ten jest szczególnie istotny w kontekście ograniczania nielegalnego handlu.

  Konferencji towarzyszyło otwarcie wystawy w CEL nt. procesu reintrodukuj kondora wielkiego oraz wystawy multimedialnej na kładce łączącej terminal pasażerski z parkingiem wielopoziomowym. Wystawę zobaczyc można od 9 do 19 września 2022.

  Umieszczona tam również skarbonka ma zachęcić pasażerów i odwiedzających lotnisko do wsparcia Projektu Kondor.

  Zapraszamy wszystkich chętnych do przyłączenia się do wspólnej akcji ratowania kondora wielkiego oraz zaznajomienia się z tematyką CITES podczas zajęć i warsztatów w Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport.

  Wszystkim zaproszonym gościom serdecznie dziękujemy za udział, oby więcej takich inicjatyw!

 • CEL uhonorowany w rankingu "Dziecko w podróży"

  Dnia 30 lipca zostały ogłoszone wyniki w rankingu portalu "Dziecko w podróży".

  Centrum Edukacji Lotniczej zostało wyróżnione w kategorii "Najlepsze Parki Nauki Centra Doświadczeń". Jest nam niezmiernie miło, ze nasza praca została doceniona, dziękujemy za każdy oddany głos. Dostaliśmy skrzydeł do dalszych działań.

  Wszystkich wyróżnionych w rankingu zobaczyć możecie na https://www.dzieckowpodrozy.pl/ranking-najlepsze-atrakcje-dla-dzieci-w-polsce/ :)

 • Konferencja GIREP 2022

  W dniach 4-8 lipca 2022 przedstawiciele Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport brali udział w Konferencji GIREP 2022 - Effective Learning in Physics from Contemporary Physics to Remote Settings

  ▶️ https://www.girep.org/news/girep-2022-conference/

  W tym roku konferencja odbywała się w malowniczej Słowenii.

  Ponad 200 uczestników z 46 krajów z całego świata, a wśród nich Centrum Eukacji Lotniczej Kraków Airport.

  Mieliśmy szansę:

  -zaprezentować CEL i nasze pomysły.

  -podpatrzeć dobre praktyki i pomysły od innych.

  -zdobyć doświadczenie i wiedzę.

  Już w nowym roku szkolnym 2022/2023 zaprezentujemy nasze nowe pomysły na tematycznych warsztatach.

 • Dzień dobry ICE KRAKÓW

  W niedzielę 19 czerwca 2022 Zespół Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport szerzył wiedzę lotniczą w ICE Kraków Congress Centre na wydarzeniu Dzień Dobry ICE Kraków.

  Na naszym stanowisku tłumnie odwiedzali nas pasjonaci lotnictwa w każdym wieku. Uczyliśmy o zawodach na lotnisku, rodzajach maszyn latających, ale też poprzez doświadczenia o tym "Dlaczego samolot lata?".

  Wpisujemy "Dzień dobry ICE Kraków" do kalendarza CEL :)

  Więcej o wydarzeniu przeczytać możecie na http://icekrakow.pl/kalendarium/dzien-dobry-ice-krakow-1 

 • Odlotowa biblioteka

  W ramach współpracy z Biblioteka.Kraków na naszym regale przypominającym wieżę kontroli lotów zagościła „Odlotowa biblioteka”

  Znajdują się w niej książki które każdy odwiedzający #CELKRK, a także odlatujący z Krakow Airport, będzie mógł u nas wypożyczyć, a w zamian zostawić jakąś swoją książkę. Praktyka ta nazywana jest bookcrossingiem i jest bardzo popularna na całym świecie

  Zapraszamy wszystkich pracowników do #CELKRK, pamiętajcie - „Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli.” – Cyceron.

 • CEL w ZOO - szerzymy tematykę CITES!

  Dnia 11 czerwca 2022 w Krakowskim ZOO, we współpracy z Krajową Administracją Skarbową szerzyliśmy wiedzę o Konwencji Waszyngtońskiej - CITES!

  Każdy odwiedzający #ZOOKraków zobaczyć mógł wystawę pamiątek zrobionych z zagrożonych gatunków zwierząt - pochodzących z przepadku. 
  Razem z Zespołem CEL, swoją wiedzą dzielił się pracownik Izby Celno-Skarbowej kom. Małgorzata Woźniak-Słota. Dodatkowo uczyliśmy się pakować bagaż podręczny, ćwiczyliśmy pamięć na zwierzęcym memory i zwinność na mapie świata. Przez zabawę, staraliśmy się pokazać jak ważna jest dbanie o naszą planetę.

  Dziękujemy ZOO Kraków i cieszymy się, że nasze wizyty w ZOO stają się coroczną tradycją :) 

 • Kwartalnik "AIRSIDE" 2022/2

  Uwaga! Пажња! Attention! 

  Drugi numer kwartalnika AIRSIDE już jest! 
  Tym razem przenosimy się do nieodkrytej Czarnogóry! W najnowszym numerze m.in.:

  -wywiad z pracownikiem Służby Celno-Skarbowej,
  -jak porozumieć się w w języku czarnogórskim w hotelu,
  -co to jest lot czarterowy?,

  i wiele innych.

  AIRSIDE dostępny w CEL oraz na terminalu pasażerskim!

 • Święto Rodziny Krakowskiej

  W niedzielę 29 maja pierwszy raz wzięliśmy udział w Święcie Rodziny Krakowskiej. 

  We współpracy z Biblioteką Kraków dzieliliśmy się naszą lotniczą wiedzą z tłumami Krakowian. Chętni mogli za pomocą eksperymentów dowiedzieć się dlaczego samolot lata, testowaliśmy równowagę w chodzeniu po linie, organizowaliśmy wyścig balonów i wiele innych atrakcji, dzięki którym każdy kto nas odwiedził był bogatszy o nową wiedzę i umiejetności.

  Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego wydarzenia i mamy nadzieję, że wpisze się ono już na zawsze w nasz kalendarz.

 • Rozpoczęcie projektu VirtuAir Reality - Wizyta na Islandii

  Wspólnie z partnerami:

  🔹️Fundacja Instytut Rozwoju Edukacji i Przedsiębiorczości,

  🔹️Isavia,

  🔹️Simprosoft,

  rozpoczęliśmy wspólną przygodę - projekt 𝗩𝗶𝗿𝘁𝘂𝗔𝗶𝗿 𝗥𝗲𝗮𝗹𝗶𝘁𝘆!

  Pierwsze spotkania projektowe odbyły się na Islandii.

  👉Czym jest projekt?

  Celem projektu jest rozwój kształcenia zawodowego w branży lotniczej, aby każdy mógł dowiedzieć się, że to lotnictwo jest pracą jego marzeń!

  👉Nasza motywacja?

  Niesłabnące zainteresowanie tematyką lotnictwa wśród społeczeństwa i brak specjalistycznej, praktycznej wiedzy w zakresie lotniskowego zawodoznawstwa. Kto z nas wie, ile fascynujących zawodów jest na lotnisku? 🙂

  👉Co chcemy osiągnąć?

  Wzrost świadomości społecznej możliwości zatrudnienia w branży lotniczej oraz jakości kształcenia zawodowego w dziedzinie zawodów lotniczych, poprzez platformę zawodoznawczą, zajęcia przybliżające stanowiska lotniskowe (w tym z wykorzystaniem technologii VR) oraz serię ciekawych materiałów informacyjno-edukacyjnych.

  Projekt “VirtuAir Reality - projektowanie przyszłości w zawodach lotniczych z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości lotniska” korzysta z dofinansowania o wartości 176 182,67 € otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest rozwój kształcenia zawodowego w branży lotniczej poprzez przygotowanie, ewaluacji, wdrożenie innowacyjnych zajęć zawodoznawczych dla uczniów i studentów z wykorzystaniem rzeczywistości wirtualnej i platformy zawodoznawczej.

  Aktualne informacje o projekcie będziemy publikować tutaj oraz na stronie projektu: www.krakowairport.pl/pl/virtuair

   

 • PIKNIK NAUKI "EKSPLORACJE"

  W sobotę 21 maja wzięliśmy udział w Piknik Nauki "Eksploracje" w Rzeszowie 💡✈️

  Swoje aktywności prezentowalismy na stanowisku numer 66 🐧🛫

  Przygotowaliśmy aktywności:

  👉najmłodszych zapraszaliśmy do zrobienia atlasu chmur i kosmosu w słoiku,

  👉starszych pasjonatów nauczyliśmy za pomocą ciekawych doświadczeń dlaczego samolot lata?,

  👉prowadziliśmy grę "Zgadnij co to za maszyna?", dzięki czemu wiele osób mogło poszerzyć swoją wiedze o maszynach latających,

  👉za pomocą naszego autorskiego memory, przybliżyliśmy czym jest alfabet lotniczy ,

  👉udowodniliśmy, że depesze lotnicze nie są skomplikowane,

  👉chętni mogli wziąć w wyścigu, ale niezbędna była do niego wiedza, co można spakować do bagażu podręcznego.
   

  Dziękujemy wszystkim, którzy tak licznie wzięli udział w Pikniku. Już przygotowywujemy atrakcje na kolejny rok!

 • WAKACYJNE CAMPY - ZAPISY RUSZYŁY!

  Zapraszamy na dwa nowe krajoznawczo - eksperymentalne CAMPY WAKACYJNE!

  EUREKA!

   

  Koło, pierwszy samolot, maszyna parowa… Chcesz poznać wynalazki, które zmieniły bieg historii ludzkości? Razem z nami, w CEL, poznasz wynalazców i ich niezwykłe odkrycia, które miały wpływ na nasze życie aż po dzień dzisiejszy: Archimedes, Leonardo da Vinci, Galileusz, Karol Darwin, Albert Einstein, Thomas Edison czy Maria Skłodowska- Curie – m.in. to dzięki ich uporowi i dociekliwości powstały nowe teorie czy przedmioty, które do dziś czynią nasze życie łatwiejszym.

   

  Czy to znaczy, że dziś już wynalazcy nie istnieją? Absolutnie nie! Dzisiaj świat rozwija się jeszcze bardziej dynamicznie. Każdego dnia powstaje coś nowego. Wiecie, że pierwsze samochody nie miały np. wycieraczek? A im więcej wynalazków, tym więcej pytań, problemów, zagadek… Jeszcze nie udało nam się zwiedzić kosmosu. Wycieczka na dno Rowu Mariańskiego udała się tylko 3 osobom (dla porównania, na Księżycu było ich podobno 12!). Nie istnieje jeszcze skuteczne lekarstwo na raka. Ba, nie umiemy sobie nawet poradzić z korkami ulicznymi!

   

  Jeśli chcecie sami poznać zjawiska pozwalające tworzyć nowe wynalazki i wykonać ciekawe eksperymenty zapraszamy na półkolonie w CEL.

   

   

   

  Na szlaku

   

  „Kraina wygasłych wulkanów? Krzywy las? Geograficzny środek Europy? Góry typu alpejskiego? Kraina tysiąca jezior? Chatka Puchatka? Tak, te wszystkie miejsca znajdują się w Polsce!

  Dlaczego słońce wschodzi i zachodzi o różnej porze, skoro w Polsce wszędzie mamy ten sam czas? Co to jest UNESCO? Dlaczego zakłada się parki narodowe oraz rezerwaty? Gdzie znajduje się najniżej położony punkt Polski?
  Weź udział w 5-dniowej szalonej przygodzie i poznaj odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań!

   

  Poprzez wirtualną podróż po Polsce uczestnicy będą poznawać ciekawostki z zakresu turystyki, geografii, kultury oraz historii. Półkolonia to przede wszystkim świetna zabawa, więc wiedza zostanie przedstawiona w atrakcyjny sposób poprzez gry i zabawy.

   

  Zapraszamy do wzięcia udziału w tej odlotowej, krajoznawczej przygodzie!

  SZCZEGÓŁY I REZERWACJA: Formularz rezerwacji

 • FESTIWAL ZAWODÓW w Małopolsce

  Dnia 26 i 27 kwietnia Centrum Edukacji Lotniczej wzięło udział w Festiwalu Zawodów oraganizowanym przez województwo małopolskie w TAURON Arena Kraków.

  Zaprezentowaliśmy:

  ➡️ hologram Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport przedstawiający zawód Stewardessy, Marszałka oraz Służby Ochrony Lotniska,

  ➡️ VR - wirtulana rzeczywistość, przenoszącą uczestnika na płytę postojową lotniska i dającą mozliwość trenigu jako prawdziwy marszałek,

  ➡️ naszą autorską fotobudkę,

  ➡️ memory o zawodach na lotnisku.

  Dodatkowo na zewnątrz była możliwość porozmawiania z Marszałkiem i poznania tajników poruszania się samolotów po drogach kołowania. 

  Nasze stoisko w Hali 2 Tauron Areny cieszyło się bardzo dużym powodzeniem. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy do pracy na lotnisku nie jednego młodego człowieka.

  Do zobaczenia za rok!

 • 3. Lotniskowe Targi Zawodoznawcze

  22 marca odbyły się 3. Lotniskowe Targi Zawodoznawcze ✈.
  Dziękujemy wszystkim, którzy nas oglądali, było nas prawie 50 000!
   
   
  Zapraszamy każdego kogo zainteresowaliśmy tematyką lotniska na zajęcia do nas. Tematy warsztatów znajdziecie w zakładce "Nasza oferta".

  Do pobrania również folder zawodoznawczy:
  https://krakowairport.pl/storage/2021-04/folder-zawody-wersja-www-1619684429a5055.pdf 

  Zachęcamy do śledzenia naszego profilu @CELKRK.
   
   
 • Dzień Nauki Polskiej

  19 lutego obchodziliśmy Dzień Nauki Polskiej w Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport.

  W poznawaniu naukowców (nie tylko) polskich wzięło udział liczne grono zaciekawionych uczestników. #PoRanaCEL przybliżyło w szczególności postać Marii Skłodowskiej- Curie i wiele ciekawostek z jej życia naukowego.

  Nasze autorskie zajęcia wykorzystały m.in. znane gry i zabawy, ale w zupełnie nowej odsłonie!

  Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna za udział. Zapraszamy na kolejne edycje Dni Nauki Polskiej, które ogłosimy na naszej stronie.

 • Zimowe campy lotniskowe 2022

  Za nami pierwsza edycja zimowych campów lotniskowych w CEL

  Tematem przewodnim był „Wehikuł czasu”. Ponadczasowa maszyna przenosiła nas każdego dnia w czasie i pozwalała, poszerzać wiedzę o historii lotnictwa cywilnego i wojskowego.  W dwóch turnusach wzięło udział 42 uczestników. Ich cudowna twórczość, zapał i energia sprawiły, że każdy dzień niósł za sobą niezapomniane przygody.

  Wszystkim uczestnikom zimowych campów dziękujemy za wspólną przygodę!

 • Kwartalnik "AIRSIDE" 2022/1

  Uwaga! Atenção! Attention!

  Pierwszy numer kwartalnika AIRSIDE już jest! Centrum Edukacji Lotniczej przygotowało kolejny numer kwartalnika poświęconego tematyce lotniczej! W najnowszym numerze m.in.:

  - Dowiesz się, co wpływa na czas lotu samolotem.

  - Odlotowa praca – koordynatora obsługi terminalowej.

  - Poznaj piękne Azulejos!

  …i oczywiście jak zawsze autorskie gry i quizy!

  Nasz kwartalnik można spotkać na Terminalu Kraków Airport i oczywiście u nas w Centrum Edukacji Lotniczej - zapraszamy serdecznie do lektury.

 • Mikołajki w Centrum Edukacji Lotniczej

  Ho ho ho…

  Czy wszyscy napisali list do św. Mikołaja i nie mogą się doczekać jego przyjścia?

  W Centrum Edukacji Lotniczej Mikołaj zjawi się w tym roku już 5 grudnia! 

  Zapraszamy wszystkie dzieci od 5. roku życia oraz ich rodziców na atrakcyjne, aktywne, niepowtarzalne i bezpłatne warsztaty mikołajkowe. 
  Podczas tego wydarzenia czeka na Was szereg zagadek, gier, aktywności, dzięki którym możecie zostać pomocnikami Św. Mikołaja! 
  Zostało bardzo niewiele czasu. W pracowni Św. Mikołaja praca wre, bo przecież wszystkie dzieci czekają, aby znaleźć prezenty. Mikołaj potrzebuje pomocy w przygotowaniu sań przed dostarczeniem prezentów dla dzieci na całym świecie. Aby dołączyć do jego ekipy, będziecie musieli rozwiązać zagadki logiczne i przejść odpowiednie szkolenie. 

  Dzięki Wam Mikołaj na czas dotrze do wszystkich dzieci!

  Gwarantujemy świetną zabawę i upominek dla pomocników 😊 

  Na wydarzenie nie obowiązują zapisy, decyduje kolejność przyjścia. Od godziny 10:00 do 16:00 co 30 minut mikołajową przygodę będzie rozpoczynało 15 osób. 

 • SPiN Day 2021 w CEL

  Dnia 10 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów i Centrów Nauki.

  Z tej okazji Stowarzyszenie "Społeczeństwo i Nauka SPIN", którego jesteśmy członkiem, organizuje coroczny SPIN Day.

  W tym dniu w wielu centrach nauki w Polsce odbywają się bezpłatne pokazy naukowe i warsztaty.

  W Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport zapraszamy do wzięcia udziału w:

  • 09:00-10:00 Zwierzęta na lotnisku i podróży.
  • 10:30-12:00 Dzień z życia terminalu pasażerskiego.
  • 12:30-13:30 Dlaczego na lotnisku nie lubimy mglistych poranków?
  • 14:30-15:30 Lotniskowy zawrót głowy, czyli jak poukładać odloty, żeby każdy miał swój check-in i gate?
  • 16:00-17:00 Lotniskowy zawrót głowy, czyli jak poukładać odloty, żeby każdy miał swój check-in i gate?

   

  Rezerwacje grupowe wysyłajcie na adres: wycieczki@krakowairport.pl
  Maksymalna liczba uczestników w grupie to 25 osób.

  Zapraszamy!

 • Dostępny jest już 4. numer kwartalnika "AIRSIDE"

  Tematem przewodnim aktualnego wydania jest Finlandia. Tradycyjnie poznacie m.in. geografię i kulturę tego kraju, podstawowe zwroty językowe oraz zobaczycie fińskie lotniska, które w roku 2019 obsłużyły najwięcej pasażerów.

  Z naszego czasopisma dowiecie się także czym zajmuje się Specjalista ds. utrzymania operacyjnego lotniska.

  Wszystkich, którzy zastawawiają się dlaczego do odśnieżania ulic i chodników wykorzystujemy sól, a nie inną substanję chemiczną, zachęcamy do przeprowadzenia prostego eksperymentu, który pozwoli odpowiedzieć na to pytanie.

  Dla miłośników łamigłówek przygotowaliśmy labirynt oraz ludową grę planszową Lapończyków.

  Najnowszy numer czeka na Was, jak zawsze, w Centrum Edukacji Lotniczej i w terminalu pasażerskim. Zapraszamy do lektury.

 • 4. urodziny CEL

  Centrum Edukacji Lotniczej skończyło właśnie 4 lata!


  Od tego czasu odwiedziło nas 1 212 grup,  czyli blisko 30 tysięcy małych i dużych, przyszłych i obecnych,  pasjonatów lotnictwa. 
  Serdecznie dziękujemy za Wasze wsparcie i współpracę.
  Nasze plany wybiegają już w przyszłość – mamy nadzieję,  że wkrótce podzielimy się dobrymi wiadomościami 😊 


  Ale już dzisiaj jesteśmy dumni z nominacji CEL do tegorocznej nagrody portalu Nauka w Polsce Fundacji Polskiej Agencji Prasowej  - pn. „Popularyzator nauki 2021”.
  Liczymy oczywiście na wygraną – trzymajcie kciuki 😊 

 • Narodowe Czytanie i Rok Stanisława Lema w ZSP w Balicach

  4 października 2021 Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport odwiedziło Zespół Szkolno-Przedszkolny w Balicach.

  Z okazji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania oraz Roku Stanisława Lema razem z dziećmi wysłuchaliśmy fragmentów „Bajek Robotów” tego autora.

  Gwiazdą wydarzenia był nasz robot humanoidalny Sanbot, który również przyłączył się do zabawy.

  Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Balicach dziękujemy za zaproszenie i gościnę. Oby więcej takich akcji!

 • Wyjątkowa wystawa CEL w terminalu pasażerskim

  Za oknem jesienna słota, a my wspomnieniami wracamy do lata.

  Na kładce łączącej terminal pasażerski z parkingiem powstała wystawa zdjęć z wakacyjnych campów lotniskowych.
  Nie jest to jednak zwykła wystawa. Wszyscy pasażerowie i pracownicy lotniska mogą oglądać zdjęcia zawieszone na pięciu bambusowych tipi.

  Klimat rajskiej wyspy i uśmiechnięte twarze 173 uczestników campów nikomu nie pozwolą przejść obojętnie.

  Zatrzymajcie się na chwilę, a Wasz dzień na pewno będzie lepszy.

 • CEL nominowane w konkursie „Turystyczne Skarby Małopolski”

  Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport, w związku z realizacją wielu nowych atrakcji i pomysłów w ostatnim roku, zostało nominowane w konkursie „Turystyczne Skarby Małopolski” w kategorii „Unikatowa atrakcja turystyczna”.

  Wyniki konkursu zależą od głosów internautów – dlatego bardzo Was prosimy, oddajcie głos na Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport!

  Aby zagłosować wystarczy:

  1. Wejść na stronę: https://konkurs.visitmalopolska.pl/konkursy-3/glosowanie.
  2. Uzupełnić pierwszą część ankiety (link potwierdzający głosowanie przyjdzie na podany adres mailowy).
  3. W kategorii „unikatowa atrakcja turystyczna” wybrać „Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport” (w pozostałych kategoriach również można dokonać wyboru).
  4. Zaznaczyć na dole strony wymagane zgody.
  5. Kliknąć „prześlij”.
  6. Kliknąć w link potwierdzający wysłany na adres e-mail.


  Głosowanie trwa do 21 września br., każda osoba może oddać tylko jeden głos.

 • Akademia Seniora

  Przez ostatnie dwa tygodnie, w Centrum Edukacji Lotniczej, gościliśmy 30 uczestników wyjątkowej - pierwszej edycji Akademii Seniora.

  Najlepszym podsumowaniem tego czasu, pełnego przygód i poznawania kultur świata oraz procedur lotniskowych, jest wiersz napisany przez jednego z uczestników - Pana Tadeusza. Zachęcamy do zapoznania się z nim na naszym fanpage'u.

 • Małopolska Noc Naukowców w 2021

  Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport po raz kolejny bierze udział w Małopolskiej Nocy Naukowców.

  W tym roku przygotowaliśmy  zajęcia o tematyce:

  • Na tropie śladów — gry, zabawy edukacyjne, konkursy (godz. 17:00 - 17:45, 18:15 - 19:00)
  • Czy pogoda ma znaczenie w lotnictwie? — warsztaty (godz. 17:30 - 18:30, 19:00 - 20:00)
  • Jak zaplanować lot? — warsztaty (godz. 17:30 - 18:30, 19:00 - 20:00, 20:30 - 21:30)
  • Poznaj tajniki lotniska — gra terenowa (godz. 16:45 - 17:45, 18:30 - 19:30, 20:00 - 21:00)
  • Lecisz w podróż lotniczą, ale czy wiesz jakie Ci przysługują prawa? — wykład z elementami warsztatu (20:00 - 21:00)
  • Jak nie zakorkować terminala? - warsztaty (godz. 20:30-21:30)

  Wydarzenie odbędzie się 24 września 2021 (piątek). Rejestracja mailowo: wycieczki@krakowairport.pl

  Szczegółowe informacje oraz zalecenia wiekowe znajdują się na stronie wydarzenia: https://nocnaukowcow.malopolska.pl/

   

 • Zapraszamy do lektury 3. numeru AIRSIDE

  Oddajemy w Wasze ręce trzeci numer czasopisma AIRSIDE, który dedykowany jest Gruzji. Poznacie m.in. kulturę i język tego kraju oraz tradycyjne gruzińskie potrawy.

  Przybliżamy w nim także pracę Dyżurnego Operacyjnego Portu Lotniczego. Oczywiście, jak zawsze, nie zabrakło również łamigłówek i zagadek.

  Najnowszy numer znajdziecie w Centrum Edukacji Lotniczej i w terminalu pasażerskim.

 • Wakacyjne campy lotniskowe 2021

  Zakończyliśmy tegoroczną edycję wakacyjnych campów lotniczych.

  Łącznie, w ramach Campów i Akademii Lotniczej:

  • odbyło się 8 turnusów pełnych przygód, zabawy i nauki

  • przeprowadziliśmy 364 godziny zajęć

  • gościliśmy 182 uczestników

  Podczas Campów uczestnicy poznawali kultury świata oraz mieli możliwość wcielić się w rolę lotniczych detektywów, a w trakcie Akademii Lotniczej młodzież dowiadywała się m.in. jak funkcjonuje port lotniczy i linie lotnicze, co tworzy infrastrukturę lotniskową oraz jak wyglądają procedury lotniskowe w praktyce.

  Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział!

  Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu na naszym fanpage'u.

  Przed nami Akademia Seniora, którą będziemy przyjemność rozpocząć już w przyszłym tygodniu!

 • Małopolski Festiwal Innowacji 2021

  Zapraszamy do udziału w zajęciach „Innowacje w sektorze usług lotniczych”, które odbędą się 23 oraz 25 czerwca o godz. 10:00 w naszym Centrum w ramach 11. edycji Małopolskiego Festiwalu Innowacji. Zajęcia przeznaczone są dla osób w każdym wieku, zainteresowanych nowymi rozwiązaniami technologicznymi i ich zastosowaniem w lotnictwie cywilnym. Zaprezentujemy min. rozwiązania biometryczne, technologie bezdotykowe, innowacyjne roboty oraz aplikacje mobilne stosowane w sektorze usług lotniczych.

  Rejestracja mailowo na adres: wycieczki@krakowairport.pl
   

 • ZOOstań CELującym podróżnikiem!

  22 czerwca w godz. 9:00-16:00 pracownicy Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport w towarzystwie Służby Celno - Skarbowej odwiedzą ZOO Kraków.

  Zapraszamy na mnóstwo zagadek, grę terenową, zajęcia dotyczące pakowania bagażu, a dla najmłodszych – warsztaty plastyczne! 
  Wszyscy odwiedzający dowiedzą się także jakich pamiątek z wakacji nie przywozić, aby nie mieć kłopotów. Prelekcje Służby Celno-Skarbowej o godz.: 10:00, 11:30, 13:00, 14:30 i 15:30.

  Zapraszamy!

 • Wakacyjne Campy

  Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 7-15 lat do udziału w tegorocznej edycji Wakacyjnych campów lotniskowych! 

  Półkolonie będą odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 - 16:30. Zajęcia różnią się w zależności od wybranego programu. Jeden uczestnik może wziąć udział w dwóch półkoloniach.

  W tej edycji przygotowaliśmy 2 zupełnie nowe, autorskie programy zajęć: W 5 dni dookoła świata! oraz Czy leci z nami pilot? Dodatkowo zapraszamy także na zajęcia specjalistyczne dla uczniów szkół średninich: Akademia Lotniczna oraz Akademia Turystyczna. 

  Więcej informacji znajduje się na stronie intrenetowej: https://www.krakowairport.pl/campy

 • CEL na Festiwalu Zawodów 2021

  11 czerwca Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport już po raz kolejny wzięło udział w Festiwalu Zawodów - wydarzeniu przeznaczonym dla młodzieży, którego celem jest ułatwienie wyboru dalszej ścieżki kształcenia i docelowo - wyboru ścieżki kariery. Podczas spotkania w wirtualnym studiu widzowie mogli poznać wybrane zawody lotniskowe oraz ciekawostki dotyczące funkcjonowania nie tylko Kraków Airport, ale również związanych z lotniskiem i lotnictwem. Zachęcamy do obejrzenia filmu prezentującego niektóre stanowiska pracy w Kraków Airport 

 • Drugi numer AIRSIDE już dostępny

  W drugim numerze zabierzemy Was w podróż do Grecji i przybliżymy kulturę tego kraju. Nie zabrakło w nim oczywiście ciekawostek i wiedzy lotniczej. AIRSIDE dostępny jest dla podróżujących z Krakow Airport oraz po kontakcie mailowym na adres: wycieczki@krakowairport.pl.

  Zapraszamy do lektury.

 • Kolejne edycje Akademii Lotniczej za nami!

  W drugiej połowie maja mieliśmy przyjemność zrealizować kolejne dwie edycje Akademii Lotniczej dla uczniów technikum na kierunku Technik eksploatacji portów i terminali.

  Podczas zajęć uczestnicy poznali (także w sposób praktyczny) m.in. funkcjonowanie i wyposażenie portów lotniczych, meteorologię lotniskową, zasady obsługi pasażerów PRM, ponadto mieli możliwość spotkania się z przedstawicielami służb lotniskowych oraz odbyli szereg szkoleń e-learningowych oraz dowiedzieli się jak tanio podróżować. Wszystkim uczniom bardzo dziękujemy za aktywny udział!

  Już teraz zachęcamy zainteresowaną lotnictwem młodzież w wieku 16-19 lat do wzięcia udziału 
  w wakacyjnej edycji Akademii Lotniczej. Odbędzie się ona w terminie: 16-20.08.2021.
  Zgłoszenia mailowo pod adresem: wycieczki@krakowairport.pl

 • CEL ponownie otwarty!

  Od 15 maja wróciliśmy stacjonarnie! Z tej okazji zapraszamy do poznanie naszego z Centrum np. poprzez Spacer po CEL

 • 2. Lotniskowe Targi Zawodoznawcze

  22 kwietnia Centrum Edukacji Lotniczej zorganizowało 2. Lotniskowe Targi Zawodoznawcze. Tegoroczna edycja, ze względu na obecną sytuację pandemiczną, realizowana była on-line.

  W trakcie trwającego blisko 7 godzin wydarzenia, transmitowaliśmy 35 wystąpień przedstawicieli służb lotniskowych oraz państwowych. Wydarzenie zgromadziło przed ekranami ok. 40 tysięcy widzów z całej Polski i spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony osób oglądających.Wszystkim DZIĘKUJEMY za udział, ogromne zaangażowanie, wsparcie oraz wyrozumiałość.

  Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach projektu „SPINaj naukę” dofinansowanego z Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministra Edukacji i Nauki. 
   
  Patronami honorowymi tegorocznej edycji Targów byli Minister Edukacji i Nauki oraz Minister Infrastruktury. 
  Patronat medialny objęli: TVP3 Kraków, Radio Kraków, Gazeta Krakowska oraz portal dlastudenta.pl.

 • Nowe eksponaty CITES w CEL

  Centrum Edukacji Lotniczej wzbogaciło swoją wystawę CITES o nowe eksponaty. 

  Decyzją Ministra Klimatu i Środowiska otrzymaliśmy wyprawioną skórę węża dusiciela – Boa constrictor, trzy opakowania po 100 tabletek Złoty konik z wyciągiem z pławikonika Hippocampus sp., oraz jedną butelkę 0,25 ml Medweżyj żir - sadła niedźwiedzia brunatnego Ursus arctos.

  Przedmioty te zostały zatrzymane przez Oddział Celny w Korczowej oraz Oddział Celny I Pocztowy w Warszawie. 

  Zapraszamy do nas, chętnie opowiemy o całej Konwencji CITES oraz zaprezentujemy korytarz CITES.

 • Spokojnych Świąt życzy Zespół CEL

  Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych składamy Wam najlepsze życzenia!
  Niech Wasze pisanki będą w kolorze bezchmurnego nieba, koszyczki pełne jak bagaże rejestrowane, 
  a głowy mokre jak samolot po salucie wodnym.
  Nie zapominamy też o najważniejszym - dużo zdrowia!
  Zespół Centrum Edukacji Lotniczej

 • CEL rozpoczyna realizację grantu SPiNaj naukę

  Centrum Edukacji Lotniczej, wraz z 10 partnerami z całej Polski, przystąpiło do projektu „SPINaj Naukę”, realizowanego przez Stowarzyszenie "Społeczeństwo i Nauka SPIN", dofinansowanego z programu ”Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

  Projekt realizowany jest wspólnie z takimi jednostkami, jak Centrum Nauki Experyment, Centrum Nauki Kopernik, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Dolina Wiedzy, Fundacja Eureka im. prof. Jerzego Stelmacha - cuda nauki i techniki, Fundacja Uniwersytet Dzieci, Gmina Miejska Ciechanów - Park Nauki Torus w Ciechanowie, Hevelianum, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.

  Łącznie to aż kilkaset wydarzeń popularnonaukowych i ponad 100 zaproszonych do współpracy naukowców - zapraszamy do śledzenia naszego profilu na fb i uczestnictwa w naszych wydarzeniach!

 • Dzień Nauki Polskiej w CEL

  19 lutego, z okazji Dnia Nauki Polskiej zorganizowaliśmy wydarzenie on-line dla wszystkich miłośników nauki ze szkół podstawowych.

  Podczas prezentacji przepełnionej doświadczeniami, które uczestnicy zajęć mogli wykonywać razem z nami, opowiedzieliśmy m.in. o wkładzie polskich naukowców w rozwój lotnictwa. Nasi widzowie dowiedzieli się także m.in. jak zbudować śmigło, złożyć najszybciej latający samolot czy też jak z balonu skonstruować silnik odrzutowy.

  Zapis transmisji z wydarzenia dostępny jest na naszym fanpage’u.

  Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za udział!

 • Pierwszy numer kwartalnika AIRSIDE jest już dostępny!

  Już jest nasz pierwszy numer kwartalnika AIRSIDE! 

  Dowiecie się z niego wielu ciekawostek o tematyce lotniczej podróżniczej. AIRSIDE dostępny jest dla podróżujących z Krakow Airport lub za symboliczne 5 złotych – kontakt: wycieczki@krakowairport.pl.

  Zapraszamy do lektury.
   

 • Podsumowanie 2020 w CEL

  Wśród zrealizowanych projektów, mimo trudnych warunków i ograniczeń spowodowanych pandemią, znalazły się m.in.:

  • Walentynki
  • Dzień Nauki Polskiej
  • Akcja edukacyjna #CELujzdomu, w ramach której powstało 47 kart edukacyjnych 
  • Konkurs na imię dla pingwinka-maskotki CEL
  • Przyłączenie do akcji #Odpoczywaj w #ZwiedzajKraków oraz Bądź Turystą w swoim mieście
  • Wakacyjna odsłona #CELujzdomu z kartami TRAVEL
  • Wakacyjny camp lotniskowy
  • Wdrożenie nowych produktów: Enterroom, Spacer po CEL, CELiada
  • Akademia Lotnicza
  • Małopolski Festiwal Innowacji
  • Uruchomienie fanpage'a CEL
  • eSPiN Day
  • CELe-ranek
  • Małopolska Noc Naukowców
  • Lekcje specjalistyczne on-line
  • Akcja świąteczna
  • Opracowanie Kalendarza CEL na 2021 z lotniczymi grami

  Dziękujemy za współpracę oraz obecność i zapraszamy do śledzenia naszego fanpage'a na Facebooku - już wkrótce kolejne nowości! 

 • Małopolska Noc Naukowców w CEL

  W ubiegły piątek, 27.11.2020, Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport wzięło po raz pierwszy udział w Małopolskiej Nocy Naukowców.

   

  Tegoroczna edycja Nocy odbyła się on-line.

  Zespół CEL przygotował z tej okazji cztery wydarzenia, które były dostępne poprzez transmisję na naszym facebookowym fanpage'u:

   

  • Lotnicze meteo, czyli dlaczego pilot przed startem otrzymuje informacje pogodowe?
  • Niespodzianki z plecaków podróżnych, czyli jak wygląda prześwietlanie bagażu na lotnisku?
  • Ścieżka odlotowa, czyli jak się nie zgubić na lotnisku i jak podróżować ze zwierzętami?
  • Fizyka wokół samolotu - zewnętrzne elementy budowy.

   

  Dziękujemy Wszystkim za liczny udział oraz pozytywny odbiór!

   

  Zachęcamy do śledzenia naszego fanpage'a na Facebooku, gdzie publikujemy materiały edukacyjne, a także informacje o nowościach i wydarzeniach.

 • Pierwszy CELe-ranek za nami!

  W ubiegłą sobotę Zespół CEL przygotował pierwsze wydanie CELe-ranka!

  Jaś i jego mama wyjaśnili naszym najmłodszym widzom m.in.:

  • czym różni się bagaż podręczny od bagażu rejestrowanego?
  • co spakować do każdego z tych bagaży, a czego przewozić nie wolno?
  • co zrobić, aby podróżować ze swoim zwierzakiem?
  • jak przewieźć narty w samolocie?
  • jak stworzyć własną przywieszkę bagażową?

  Zapraszamy do obserwowania naszego fanpage na Facebooku - już wkrótce kolejny CELe-ranek i wiele innych atrakcji!

 • Udział Centrum Edukacji Lotniczej w e-SPINDay 2020

  10 listopada obchodzony był, ustanowiony przez ONZ, Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju.

  Z tej okazji nasze Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport brało udział w e-SPiNDay 2020, czyli wydarzeniu organizowanym przez Stowarzyszenie „Spełeczeństwo i Nauka” we współpracy z większością polskich centrów nauki.

  Zespół CEL na e-SPINDay 2020 przygotował poniższe aktywności:

  • Na pokładzie samolotu - podróż w czasach Covid-19.
  • Konwencja CITES - Co to takiego?
  • Stacja meteorologiczna na lotnisku - filmowa prezentacja.
  • Poprawne pakowanie bagażu - komiksowa łamigłówka.
  • Lotnictwo wczoraj, dziś i jutro, czyli co nas czeka w lotnictwie?

  A ponieważ tegoroczna odsłona wydarzenia odbywała się online za pośrednictwem naszego profilu na Facebooku -  do którego to śledzenia wszystkich serdecznie zapraszamy – wciąż można się z nimi zapoznać na stronie wydarzenia.

   

  Do zobaczenia w sieci! :)