Specjalne potrzeby

Podróż ze zwierzętami

Podstawowe informacji

Warto pamiętać, że linie lotnicze mogą pobierać dodatkowe opłaty za zgodę na podróż zwierząt na pokładzie samolotu. Podczas dokonywania rezerwacji należy poinformować linię lotniczą o zamiarze zabrania zwierzęcia na pokład, ponieważ ich liczba na pokładzie jest zwykle ograniczona. W niektórych przypadkach większe zwierzęta mogą być przewożone jako ładunek lotniczy zgodnie z odpowiednimi przepisami. Dowiedz się u swojego przewoźnika o obowiązujących przepisach i opłatach.

Aby móc podróżować samolotem ze swoim czworonożnym przyjacielem, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • Przewóz zwierzęcia musisz zgłosić już w trakcie dokonywania rezerwacji u przewoźnika, z którym podróżujesz, ponieważ liczba przewożonych jednocześnie na pokładzie zwierząt jest ograniczona!
  • Zwierzę musi być przewożone w specjalnych klatkach (za wyjątkiem psa-przewodnika osoby niewidomej), odpowiednich do ich wagi i rozmiarów. Kupując klatkę zwróć uwagę na to, żeby była ona wystarczająco obszerna, aby zwierzę mogło swobodnie stać, obrócić się i położyć. W celu zminimalizowania stresu wywołanego podróżą, zakup ją odpowiednio wcześnie, tak żeby Twój ulubieniec zdążył się do niej przyzwyczaić. Pamiętaj, aby - niezależnie od długości podróży - wstawić do środka posłanie oraz miskę z lodem. Dodatkowo możesz do klatki włożyć małą zabawkę, która z pewnością poprawi mu humor podczas podróży.
  • Za przewożone zwierzę ponosisz opłaty, a cena zależy od wagi Twojego czworonożnego przyjaciela (liczonej łącznie z wagą klatki).
  • Zwierzę przewożone jest jako bagaż pasażerski w kabinie (z tym że waga zwierzęcia wraz z pojemnikiem zazwyczaj nie może przekroczyć 8 kilogramów) lub bagażniku samolotu (informacji o dopuszczalnych wymiarach klatek przy przewozie zwierząt jako bagaż w lukach bagażowych należy zasięgnąć podczas dokonywania rezerwacji).
  • Nie zapomnij zabrać ze sobą aktualnej książeczki szczepień (przede wszystkim chodzi tu o szczepienia przeciwko wściekliźnie) i zaświadczeń od weterynarza uwzględniających przepisy kraju wylotu, kraju docelowego i krajów, w których będziesz miał przesiadki.
  • Podróżując do krajów Unii Europejskiej, a także do Andory, Islandii, Liechtensteinu, Monaco, Norwegii, San Marino, Szwajcarii, Watykanu należy dodatkowo spakować paszport zwierzęcia zgodny ze standardem przyjętym w Unii i nie zapomnieć, że Twoje zwierzę musi mieć wszczepiony mikroczip (elektroniczny system identyfikacji) lub czytelny tatuaż.
  • Wybierając się do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji oraz Malty, oprócz wymienionych powyżej dokumentów i mikroczipa, musisz posiadać aktualne wyniki testów na poziom przeciwciał (okres, w którym te testy powinny być zrobione jest różny dla każdego z tych krajów, przed wyjazdem koniecznie zaznajom się więc z przepisami dotyczącymi tej kwestii w wybranym przez Ciebie miejscu docelowym). Informacje o leczeniu lub szczepieniach w tym zakresie muszą być wpisane do paszportu!

Więcej informacji w powyższym zakresie - Główny Inspektorat Weterynarii

Wybieg dla zwierząt

Na terenie Kraków Airport znajduje się wybieg dla zwierząt. Jest on zlokalizowany przy Parkingu Terenowym (P2). Wybieg wyposażony jest w ławkę, kosze, poidło oraz przeszkody takie jak płotki, pochylnia i przeskoki. Zachęcamy osoby podróżujące ze swoimi pupilami do odwiedzania tego miejsca.